KWR KALENDARZ

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
OGŁOSZENIA
17.11.23 - Sprzedaż
Nowy sklep żeglarski Jachting.pl
Pompa wody pitnej Shurlo Aqua King II
02.09.23 - Sprzedaż 21.08.23 - Rejsy 20.11.22 - Sprzedaż
Sprzedam nowe liny żeglarskie: (59 zł)
Sprzedam nowe bloczki żeglarskie (59,99 zł)
Sprzedam kamizelki ratunkowe dla dorosłych i dla dzieci. (49 zł)
Piekna łódz mahoń kabinowa 6tka SPrzedam- rzemieślinicza robota!
16.06.23 - Sprzedaż
jacht żaglowy CARTER 30, dł.9 m zanurz. 1,5m, 36 m2 żagla
Torba żeglarska - Elo Pokrowce (50.00 zł)
Historia i informacje o formule KWR:
Formuła KWR (Klasyczny Współczynnik Regatowy) jest zmodyfikowaną formułą KLR (Klassiker-Rennwert) opracowaną w roku 1994 przez pana Enno Thyen z Lubeki (Freundeskreis Klassische Yachten; http://www.fky.org/regatta/klr-engl.htm), przeznaczonej dla jachtów „klasycznych", formuła KLR aktualnie stosowana jest bardzo rzadko w regatach, najczęściej. w regatach „Oldtimerów".
Przystosowanie polegało na częściowej zmianie wzoru zasadniczego, na opracowaniu zasad pomiarów żagli podstawowych i dodatkowych, wystawianiu świadectw pomiarowych, sposobów obliczania wyników regat, kryteriów zasadności protestów technicznych.
Do roku 2014 KWR stała się najpopularniejszą formułą przeliczeniową w woj. zachodniopomorskim, oraz w innych regionach Polski i Rosji wypierając profesjonalną formułę IMS. Na popularność KWR złożyło się wiele czynników: m.in. opracowanie prostych przepisów samej formuły na podstawie KLR, niskie koszty dla żeglarzy, zadowalająca jak na formułę niekomercyjną - skuteczność w wyrównywaniu szans startujących jachtów, w równoległych regatach z ORC wyniki przeliczania KWR były zaskakująco podobne do ORC.
Dodatkowymi czynnikami rozwoju KWR były nieprawidłowości w prowadzeniu równoległej profesjonalnej formuły IMS przez A. Armińskiego i ucieczka żeglarzy regatowych w roku 2009 szczególnie w zachodniopomorskim do KWR.
Zasady pomiarów nie były ujednolicone w poszczególnych regionach, formuła była zarządzana na zasadach kolegialnych przez grupę żeglarzy.
Wady formuły KWR: nie ma jednego ciała zarządzającego i nadzorującego działanie mierniczych. Występuje konflikt interesów w postaci braku zakazu startowania w poszczególnych regatach mierniczych i osób mających wpływ na kształt formuły. Mały zasięg i dostępność formuły: tylko Polska i Kaliningrad.
Zaletami formuły KWR są jej prostota, niskie koszty dla żeglarzy, zaskakująco dobra skuteczność np. w porównaniu do ORC
Od roku 2015 z powodu braku odpowiedniego zarządzania formułą KWR i coraz większych oczekiwań jakościowych żeglarzy, nastąpiło corz większe zainteresowanie żeglarzy regatowych profesjonalną międzynarodową formułą ORC.
W roku 2016 mieliśmy doczynienia z kilkoma skandalami dotyczącymi przeprowadania regat w formule ORC i pracą mierniczych (odpłatnie), co ponownie w latach kolejnych przełożyło się na mniejsze zainteresowanie ORC i częściowy powrót do ścigania w grupach Open.
Z powodów wielu nieprawidłowości, które zachodzą w obu formułach przeliczeniowych, nadal najbardziej uczciwymi, prostymi i rzetelnymi pozostają grupy Open, oraz grupy jachtów monotypowych.
W roku 2018 przekazano po wielu latach administrowanie tą zachodniopomorską formułą POZŻ - owi. (woj. Pomorskie).
Ilość jachtów pomierzonych w 2018 roku w KWR spadła trzykrotnie v/s lata poprzednie. Wpływ na to miała zmiana przepisów mówiąca o skreślaniu jachtów aktywnie nieuczestniczących w regatach, ekspansja formuły ORC promowanej przez PZŻ, oraz wprowadzanie z uporem maniaka formuły NHC przez ZOZŻ
Co będzie dalej? pożyjemy zobaczymy, KWR chwilowo jest w odwrocie.
Jak to się zaczęło?
Pierwszy raz w Polsce KLR został użyty w regatach Epifanes Trophy w 2003 roku. Paweł Ryżewski organizator tych regat napisał wtedy do jej twórcy, uzyskał zgodę na użycie i nawet formularz w Excelu do przeliczeń.
Sam przetłumaczył i opracował po polsku wszystkie zasady KLR. Do dziś ta formuła jest oryginalnie i legalnie używana w regatach ET. Oto dowód pisany :)
Początki KWR możemy datować na rok 2004 - formuła KWR powstała na bazie niemieckiej formuły dla jachtów klasycznych: KLR - opracowanej w roku 1994 przez pana Enno Thyen z Lubeki. Inicjatorem wprowadzenia KWR w 2004 w zachodniopomorskim był v-ce prezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski.
Wprowadzanie formuły odbyło się w trzech etapach:
Etap pierwszy (2004 - 2005): Zbigniew Jagniątkowski zajął się przetłumaczeniem formuły (być może na bazie tłumaczenia wykonanego rok wcześniej przez Pawła Ryżewskiego?), wprowadzeniem formuły KLR (KWR) w regatach zajęli się: Tomasz Paterkowski i Mirosław Wójcik. Formuła KWR miała być w tym okresie dostępniejszą, prostszą i tańszą alternatywą dla komercyjnej płatnej międzynarodowej formuły IMS, pomierzonych w KWR zostało w tym okresie kilkadziesiąt jachtów. Przepisy zastosowane w tym okresie, były lekko zmodyfikowanymi przepisami KLR, nie dokonywano pomiarów, dane do współczynnika armatorzy podawali sami, dodatkowo korzystano z bazy danych wycofywanej formuły DH, w późniejszym okresie korzystano z publikacji Polskie Jachty i na jej podstawie wprowadzano poszczególne dane do obliczenia współczynnika. Tomasz Paterkowski opracował formularze formuły.
Etap drugi (2006 - 2008): z powodu rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym, a tym co podawali armatorzy - zdecydowano o konieczności dokonywania pomiarów i powołano zespół mierniczych w składzie: Maciej Karpiński, Adam Lisiecki i Jerzy Karpiński, Roman Sztukowski (na krótko). Nowy zespół rozpoczął prace nad modyfikacją, oraz ulepszeniem wzoru samej formuły i wprowadzeniem zmian w przepisach, rozpoczął pomiary jachtów (wprowadzono m.in. ważenie jachtów) - na koniec sezonu 2006 r w pełni pomierzono 33 jachty. Zbigniew Jagniątkowski wraz z ZOZŻ wprowadził nagrody Pucharu Sezonu KWR ZOZŻ - jachtów załogowych, które wręczane są do dzisiaj, Tomasz Paterkowski opracował do niego regulamin.
Etap trzeci (2008 - do dzisiaj) - powołano funkcję Głównego Mierniczego KWR, którą objął Adam Lisiecki. W tym okresie formułą zainteresowali się żeglarze z Gdańska, Andrzej Szrubkowski wraz z Gdańską Federacją Żeglarską (2008) zainicjowali propagowanie formuły w Gdańsku, dzięki współpracy międzyklubowej w okresie późniejszym dołączyły Kaliningrad (2009) i Elbląg (2010), co zaskutkowało powołaniem mierniczych w tych regionach, w tym celu opracowano wspólne zasady pomiarów. Koordynacją działań w regionach zajął się główny mierniczy KWR Adam Lisiecki, wraz z Andrzejem Szrubkowskim, który przejął rolę propagatora formuły w woj. Pomorskim, poprzez spotkania robocze w regionach dopracowano aktualne przepisy formuły. W roku 2009 dzięki inicjatywie www.portalzeglarski.com powstała nieformalna strona formuły KWR na której do dzisiaj umieszczane są informacje o KWR.
W roku 2011 dzięki inicjatywie Krzysztofa Krygiera, ZOZŻ wprowadził Puchar Sezonu KWR ZOZŻ - żeglarzy samotników, niestety z niewiadomych przyczyn w roku 2013r ZOZŻ nie wręczył nagród w zakończonym i odbytym pucharze samotników, a w roku 2014 odstąpiono od jego prowadzenia.
Aktualnie Żeglarze Samotnicy doceniani są dorocznie w Rankingach Baltic Polonez Cup Które prowadzi organizator tej imprezy od roku 2010.
W 2011 roku do zespołu zachodniopomorskiego dołączył mierniczy Andrzej Sokołowski. Kilkuletnie doświadczenia oraz współpraca z Gdańskiem, Elblągiem i Kaliningradem pozwoliły na zmiany wzoru formuły, oraz na modyfikację i doskonalenie przepisów, wprowadzono m.in. pomiar żagli dodatkowych, oraz kilka innych zmian zmierzających do ulepszania samej formuły. Na wniosek mierniczych w Elblągu dla stabilności formuły postanowiono zamrozić: główne przepisy formuły do 2014r. Po latach prosperity i znacznego liczebnego wzrostu pomierzonych jachtów w KWR, wprowadzono w regulaminie zapis o wykreślaniu jachtów niestartujących w regatach. Po wykreśleniu jachtó niestartujących liczba jachtów pomierzonych w KWR zmniejszyła się trzykrotnie. W roku 2018 ZOZŻ przekazał zarządzanie zachodniopomorską formułą do Trójmiasta.
![]() |
Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem |