Wydarzenia wszystkie

wrzesień »
Nd
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30
NEWS
13.06.17
- Fundacja Sailportal.pl
« POWRÓT

Stop nieodpowiedzialnym zachowaniom skipperów w rejonach wypoczynku, cumowania jachtów, oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu wodnego


13.06.2017

Wystosowaliśmy zapytanie odnośnie poniższej sytuacji do Polskiego Związku Motorowodnego

Czekamy na odpowiedź.


12.06.2017

Kontynuujemy wątek "Stop Falowaniu w rejonie Marin na Jez. Dąbie w Szczecinie" (temat dotyczy oczywiście wszystkich akwenów w Polsce i zachowań skipperów w całej Polsce)

Otrzymaliśmy od szczecińskiego internauty w ramach interwencji następujący materiał - takie obrazki zaobserwowały osoby próbujące wypoczywać niedawno w rejonie marin na Jez. Dąbie w Szczecinie (przepraszamy za odwrócony obraz):

Dodam dla wyjaśnienia, że w roku 2016 jedna z osób przebywających na przystaniach zgłosiła szarże (treningi) w/w bolidu F1 i Pana sportowca na Policję. Interweniowali inspektorzy UŻŚ Szczecin.

Pan sportowiec był wielce zdziwiony i zniesmaczony tym faktem, że komuś coś może się nie podobać

Pan sportowiec w zeszłym roku obiecywał nam, że zwróci uwagę na to, aby nie trenować w bezpośredniej bliskości cumujących lub żeglujących jachtów - efekty tegorocznych treningów na filmie w roku 2017 są jakie widać.

Dodam, że na akwenie obowiązuje ograniczenie prędkosci do 15 km/h, a łódź F1 niebezpiecznie przepływa dużymi prędkościami obok cumujących i żeglujących jachtów w południowej zatoce Jez. Dąbie (główne skupisko szczecińskich marin), oraz wzdłuż Centrum Żeglarskiego, które jest największym ośrodkiem szkoleniowym dla młodzieży i dzieci w regionie. Wspomniany akwen to miejsce o największym natężeniu ruchu na całym Jez. Dąbie, w tym miejsce treningu dzieci i młodzieży. Czy to najlepsze i jedyne miejsce do treningu wodnego bolidu F1?

Wystarczy mały błąd, awaria układu sterowania i napędu, lub chwilowe zasłabnięcie lub nieuwaga sternika - i kilkuset kilogramowa rozpędzona bomba z impetem wpadnie na cumujące lub żeglujące jachty.

Nie chcemy nic wymuszać na Panu sportowcu, ani mu nic zakazywać, jezioro jest dla wszystkich, można chyba jednak próbować pogodzić interesy wszystkich i wypracować pewne kompromisy?

No chyba, że Pan sportowiec ogłosił się nieformalnym "Królem" Jeziora Dąbie?

Chcielibyśmy zadać następujące pytania:

1 - czy naprawdę nie ma innego miejsca i sposobu na treningi ponadprzeciętnie głośnej i pływającej ponadprzeciętnymi prędkościami łodzi, która jest niebezpieczna i uciążliwa dla otoczenia? 

2  - czy szczecińscy wodniacy i klienci Campingu PTTK muszą być narażeni na spotkanie z tak szybką łodzią i dręczeni podczas wypoczynku ponadprzeciętnym rykiem silnika F1?

3 - kto dał pozwolenie na takie szarże i kto twierdzi, że to bezpieczne? w tym miejscu? (tak twierdzi Pan sportowiec, że ma wszystkie pozwolenia i że nie przekracza norm hałasu - dźwięk pędzącej łodzi z odległości kilkuset metrów na filmie zagłusza rozmowy osób znajdujących się w pobliżu kamery - więc limit to ile? 150 db? czy więcej?).

4 - Pan sportowiec odpowiada jasno wszystkim wodniakom: "jak się nie podoba to kupcie sobie prywatne Jezioro .... , od 20 lat tu trenował i będzie trenuje i żeby z nim nie walczyć .... " - co o tym sądzicie?

5 - Ile będzie treningów Pana sportowca w 2017 roku? Pan sportowiec w korespondencji najpierw przekazuje, że treningów będzie od 2 do 3 w roku i bagatelizuje problem hałasu i niedogodności dla inych - :potem mówi, że nie ma limitu, a przyciśnięty pytaniami twierdzi, że nie wie ile będzie treningów i że rozmowa jest niepoważna  - więc... ile? jakiś konkret?

6 - co z tego że jest WOPR na miejscu (tak twierdzi Pan sportowiec, ja w zeszłym roku podczas wspomnianych treningów WOPRu nei widziałem ... )? przecież łódź WOPRU na akwenie treningu o długości kilometra zbierze jedynie szczątki które pozostaną po ewentualnej kolizji ... a może trening powinien odbywać się na akwenie zamkniętym? lub w oddaleniu od głównego ruchu w tym rejonie? i w oddaleniu od marin? tak byłoby chyba najbezpieczniej?

Temat co roku wraca jak bumerang,

Prosimy o komentarze internautów

Powyżej trasa treningów wspomnianej łodzi (Google Earth) długość jednego boku około 1 km

Jezioro Dąbie Małe w Szczecinie część południowa


Ps. Udało nam się porozmawiać na Facebooku ze skipperem nagranej łodzi: to zawodnik Marcin Z.

Zaproponowaliśmy opublikowanie jego komentarza do w/w sytuacji - Niestety nie zgodził się.

w związku z tym, że Pan Marcin Z. pozwolił sobie w treści również na próby zastraszania mojej osoby w tej konwersacji publikuję całą konwersację bez danych osobowych (korespondencja oryginalna Facebook 12.06.2017): w załączniku WORD do pobrania

Poczytajcie ... i oceńcie sami filozofię Pana sportowca. Zatrzymał się on chyba w epoce 20 lat wstecz, gdy na akwenie żeglowała 1/4 obecnych jachtów i był znikomy w porównaniu do dzisiaj ruch ....

Pół żartem pół serio: Chyba mamy nowego "Króla" Jeziora Dąbie .... (ps. Bogdan - Sory chyba straciłeś nieformalny tytuł Króla Jeziora, Pan sportowiec zasługuje na niego bardziej  :) nie obraź się ...


Informacja dla wszystkich wodniaków od Kierownika Wydziału Bezpieczeństwa nad Żeglugą Śródlądową w Szczecinie:

Urząd Żeglugi Śródlądowej sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi, zatem w sytuacji gdy ktoś nie stosuje się do przepisów żeglugowych i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, właściwym jest powiadomienie UŻŚ w Szczecinie lub Policji Wodnej, a ta podlega pod Komendę Miejską Policji w Szczecinie.

Pozdrawiam

Artur Chróściak

Dopisek redakcji: Zasady te dotyczą oczywiście innych rejonów kraju, Pan Artur wspomina o Szczecinie, zatem jeśli widzicie niebezpieczne zachowania na wodzie śmiało informujcie inspektorów UŻŚ lub Policję.

Załączniki:
Konwersacja z Marcinem Z. skipperem łodzi« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek