401 dni
15H 49M 41S
NEWS
10.03.11
- Sailnews Polska
« POWRÓT

„Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim”


Pomorze Zachodnie to ciekawy region, który posiada największe skupisko akwenów wodnych zarówno śródlądowych, zalewowych, jak i morskich. Znajdziemy tu porty jachtowe, dobre zaplecze noclegowe i gastronomiczne, unikatowe zabytki kultury oraz wiele interesujących miejsc. W zasięgu ręki jest Bałtyk, na który można dostać się cieśninami: Piany, Świny lub Dziwny. Atutem regionu jest jego położenie na styku Polski i Niemiec, który po otwarciu granic jest rajem dla żeglarzy oraz motorowodniaków. To najlepszy akwen do uprawiania sportów wodnych w Polsce, jeden z najlepszych w Europie.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom żeglarzy i motorowodniaków z całej Polski Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski wydał książkę „Żeglarstwo na Pomorzu zachodnim”. Jej autorem jest Piotr Owczarski, znany szczeciński działacz żeglarski, od wielu lat popularyzator regionalnego żeglarstwa i kajakarstwa. Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat żeglarstwa Pomorza Zachodniego. Jest ona swoistym przewodnikiem, który z jednej strony popularyzuje region, ukazuje bogactwo przyrody i możliwości spędzenia tutaj wolnego czasu na wodzie, a z drugiej próbuje ułatwić turystom wodną wędrówkę po zachodniopomorskich akwenach, zarówno morskich, zalewowych, jak i rzecznych. Trzeba tu podkreślić, że autor obszar Pomorza Zachodniego ujął w tej publikacji jednorodnie, w aspekcie historycznym oraz geograficznym, i przedstawił zarówno polską, jak i niemiecką część dawnego Księstwa Pomorskiego.

W przewodniku Piotr Owczarski zamieścił mapy żeglarskie polsko-niemieckiego pogranicza, przedstawił 80 portów i przystani, leżących zarówno nad rozlewiskami Zalewu Szczecińskiego, jak i nad zatoką Pomorską, czy na wyspie Rugii, opisał szlaki żeglarskie oraz zebrał informacje o firmach czarterujących jachty w tym regionie.

Ta książka kreuje Szczecin, jako przyszłą stolicę żeglarstwa południowego Bałtyku, pokazuje piękno tego miasta i jego wyjątkowe położenie. Autor przedstawił także regionalne programy żeglarskie, dzięki którym szkolona jest młodzież zarówno ze Szczecina, jak i województwa zachodniopomorskiego, zestawił bogatą literaturę żeglarską oraz uatrakcyjnił publikację 220 przyrodniczymi fotografiami. Aby zachęcić wodniaków z całej Polski do przyjazdu na Pomorze Zachodnie zawarł także w książce informacje dotyczące regionalnego kajakarstwa. Uważając, że „kajakarstwo to wstęp do żeglarstwa”, a ta dyscyplina sportu i wypoczynku ułatwia oswojenie się z wodą i przygotowuje do uprawiania żeglarstwa. Pokazał, że Pomorze i w tej dziedzinie turystyki ma sporo do zaoferowania.

Książka, co warto podkreślić, wypełniona jest bogatą treścią, mapami, fotografiami, informacjami dotyczącymi zarówno żeglarstwa, jak Pomorza Zachodniego. To praktyczna książka ułatwia turystom zaplanowanie wodnych wędrówek po akwenach Pomorza, dając możliwość spędzenia urlopu w sposób ciekawy i niezwykle atrakcyjny. Jest napisana w sposób prosty, komunikatywny, obrazowy, a do tego pięknie i staranie wydana, wpisująca się w markę województwa zachodniopomorskiego – „Zachodniopomorskie morze przygody” i budowany Zachodniopomorski Szlak Żeglarski oraz promująca wizję żeglarskiego Szczecina - miasta otwartego na morze.

Gorąco polecam.

kpt. Janusz Charkiewicz autor: Janusz Charkiewicz

« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek