401 dni
17H 16M 55S
NEWS
06.06.11
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Lista Polskich żeglarek i żeglarzy, którzy opłynęli świat solo z komentarzem Andrzeja Lepiarczyka i znanych żeglarzy


Wydanie No. 1 Data wydania: 18 czerwca, 2012

Dla niektórych zaskoczeniem może być brak na liście kilku nazwisk i rejsów, przez wielu uznawanych za polskie, samotne opłynięcia świata pod żaglami. Wyjaśnienie tych decyzji znajduje się w dalszej części artykułu. Poniższa lista powstała w wyniku kilkumiesięcznej, publicznej konsultacji i weryfikacji rejsów w oparciu o kryteria sprecyzowane na następnej stronie. Uwagi nadal można zgłaszać do autora. Lista jest żywym dokumentem, który będzie uaktualniany w miarę potrzeb. Anonimowe lub niepotwierdzone rzeczowo informacje nie będą uwzględniane.

Opracował: Andrzej Lepiarczyk No.

Rok

Żeglarz

Jacht (Bandera)

Trasa i komentarz

1

1969

Leonid Teliga

Opty (POL)

W-Z przez Kanał Panamski.

2

1973

Krzysztof Baranowski

Polonez (POL)

Pierwszy Polak Z-W przez Horn.

3

1978

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Mazurek (POL)

Pierwsza kobieta na świecie W-Z przez Kanał Panamski.

4

1980

Henryk Jaskuła

Dar Przemyśla (POL)

Pierwszy Polak non-stop Z-W przez Horn.

5

1980

Zbigniew Puchalski

Miranda (POL)

W-Z przez Kanał Panamski

6

1984

Andrzej Urbańczyk

Nord IV (USA)

W-Z przez Kanał Panamski.

7

1998

Ryszard Rewucki

Free Poland (USA)

W-Z przez Kanał Panamski.

8

2000

Krzysztof Baranowski

Lady B. (POL)

W-Z przez Kanał Panamski

9

2007

Jerzy Czerwoniec

Roque Aguario (ESP)

W-Z przez Kanał Panamski.

10

2008

Tomasz Lewandowski

Luka (POL)

Pierwszy Polak W-Z przez Horn.

11

2009

Andrzej Lepiarczyk

Mighty Chicken (CAN)

W-Z przez Kanał Panamski.

12

2009

Natasza Caban

Tanasza Polska Ustka (POL)

W-Z przez Kanał Panamski.

13

2011

Zbigniew Gutkowski

Operon Racing (POL)

Z-W przez Horn. Pierwszy Polak, który ukończył regaty dookoła świata Velux 5 Oceans Race - drugie miejsce.

14

2012

Tomasz Cichocki

Polska Miedź (POL)

Z-W przez Horn. Jeden przystanek.

cdn.

KRYTERIA

Lista jest chronologicznym zestawieniem (decyduje data zamknięcia Wielkiej Pętli) Polaków, którzy niezależnie od charakteru rejsu, opłynęli świat solo według następujących kryteriów:

1. „Opłynięcie świata" („rejs dookoła świata") oznacza, że po przekroczeniu wszystkich południków i równika oraz pokonaniu dystansu co najmniej 21 600 Mm, jacht przeciął swój „ślad", czyli zamknął Wielką Pętlę.

2. „Solo" („Samotnie") oznacza, że podczas okrążania Ziemi na jachcie jest tylko jedna osoba.

3. „Non-stop" oznacza bez zawijania do portów i bez przyjmowania pomocy na morzu.

PODSUMOWANIE DYSKUSJI

Ustalenie listy polskich żeglarzy, którzy samotnie opłynęli świat, okazało się zadaniem trudnym do ukończenia. Pomimo, że poparcie pomysłu było praktycznie powszechne, kilka znanych osób, dogłębnie zbulwersowanych postępowaniem dwu żeglarek i ich sponsora, poprosiło o dyskrecję i nieujawnianie nazwiska. Raczej osamotniony Andrzej Armiński oświadczył: „Pomysł oficjalnego zestawienia samotnych rejsów dookoła świata uważam za chybiony"... i zaproponował, aby raczej sporządzać zestawienia rejsów „wartościowych", bez konieczności stosowania rygoru kryteriów. Na prośbę pomocy w sporządzeniu listy, PZŻ nie zareagował wcale.

„Żagle" odnotowały: „Wciąż toczą się dyskusje nad tym, które rejsy polskich żeglarzy dookoła świata można uznać za samotne "..., ale uznały, że to temat dla tych... „którzy dążą do prawdy i posiadają stosowaną wiedzę", po czym także SSI natychmiast uciął rozpoczęty temat bez ostrzeżenia.

„Jachting" nazwał absurdy po imieniu i jako głos w dyskusji, w majowym numerze 2012 roku, ukazał się artykuł omawiający żeglarskie standardy i kryteria oceny samotnych rejsów dookoła świata. Wcześniej, na gruncie fair play i etyki, „Jachting" zdyskwalifikował kandydatury rejsów mantry ASI i mantry ANI do Nagrody Jachtsmen Roku.

Andrzej Armiński, usiłował przekonać, że rejs mantry ASI spełnia kryteria tej listy, ponieważ nie rozpoczął się 24 czerwca 2008 r. w Balboa w Panamie, jak to odnotowała żeglarka, ale... „Kpt. Joanna Pajkowska wypłynęła samotnie 27 kwietnia 2008 z Perto La Cruz w Wenezueli"..., po czym w wywiadzie dla „Żagli" powrócił do roszczeń o rekordzie stwierdzając: „Asia jest najszybszym polskim żeglarzem, który opłynął kulę ziemską"... żeglując z Balboa do Colon.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przedstawiła swoje stanowisko w wywiadzie dla „Naszego Morza": „dla mnie fakt, że te dwie panie (Joanna Pajkowska i Marta Sziłajtis-Obiegło - A.L.) próbowały oszukać, jest nie do przyjęcia. Dla mnie to niedopuszczalne!"... i nie widzi potrzeby powtarzania tego samego.

Krzysztof Baranowski uważa podobnie: „Na temat tych pań, mógłbym tylko powtórzyć to, co już powiedziałem. Fakty się nie zmieniły i pozostają faktami. Dla każdego z odrobiną etyki wnioski powinny być oczywiste. Po prostu wstyd."

Henryk Jaskuła, swoją wypowiedź na łamach „Jachtingu" zakończył sugestią: „Ja bym Asi zaliczył rejs dookoła świata solo, ale nie non stop".

Roman Paszke zauważył, że polskie „kryteria powinny być zgodne z międzynarodowymi standardami"...

Zdaniem autora obydwa incydenty leżą w strefie fair play i etyki. Przecież charakter rejsu żeglarze znają na długo przed wyruszeniem na ocean, wiedzą co zamierzają osiągnąć i jakim międzynarodowym standardom ich rejs będzie podlegał. Nic nie zastąpi osobistego honoru. Zawsze i wszędzie znajdą się jednostki pomagające sobie manipulacjami oraz margines używający „środków dopingujących". W takich sytuacjach, innej postawy należałoby oczekiwać od PZŻ, szczególnie, kiedy są to członkowie tego związku. Podobnie jak w przypadku „rekordu" Joanny Pajkowskiej, odnośnie „iluzjonistycznej sztuczki" Marty Sziłajtis-Obiegło, każdy powinien zadecydować zgodnie z osobistymi zasadami etyki, albo ich brakiem. Zasada domniemania niewinności obowiązuje jedynie do momentu pierwszego poważnego wykroczenia. Po złamaniu zasad, szczególnie honorowych zasad, aby odzyskać utracone zaufanie środowiska, żeglarz powinien wykazać choćby odrobinę „żalu za grzechy", a przede wszystkim rzeczowo udowodnić, że popełnione wykroczenie zostało skorygowane. Sziłajtis-Obieglo tego nie zrobiła.

„Żagle" bez rozważań o kryteriach, fair play i etyce, zaliczyły rejs Marty Sziłajtis-Obiegło. „Jeśli chodzi o rejs Asi Pajkowskiej, to twierdzimy, że nie był to klasyczny rejs non-stop, ponieważ żeglarka zawinęła do Port Elizabeth"..., po czym zamilkły nie odpowiadając na pytanie, ile postojów w portach dopuszcza „nieklasyczny rejs non-stop"? Następnie redakcja zaprezentowała swoją listę. Pięć jachtów z tej listy płynęło pod obcymi banderami, chociaż redakcja podkreśliła, że „jednym z podstawowych kryteriów była żegluga pod polską banderą". Żadnych innych kryteriów, redakcja nie ujawniła, ale zarekomendowała swoim czytelnikom jeden wybrany „ranking" internetowy, nie informując, że ten materiał przygotował i opublikował anonimowo... Andrzej Armiński.

Andrzej Urbańczyk nie zabrał głosu w sprawie Pajkowskiej i Sziłajtis-Obieglo. Zauważył natomiast że lista, którą mu wysłałem z prośbą o komentarz, „wygląda serio", „ma sens dokumentalny", „powinna być kontynuowana" i zachęcał do jej ukończenia.

Andrzej Lepiarczyk

Sylwetka autora została przedstawiona na stronie

http://www.portalmorski.pl/ludzie/sylwetki-ludzie-nasze-rozmowy/32160-samotnaprawda


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek