NEWS
04.02.15
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Stanowisko Prezydenta PSKO w sprawie MŚ klasy Optimist w Kamieniu Pomorskim


Aktualizacja 05.02.2015

Decyzja Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist z dnia 1 lutego 2015

Mając na uwadze jak najlepszą organizację Mistrzostw Świata Klasy Optimist 2015 w Polsce, Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist został zmuszony do podjęcia trudnej decyzji, jaką jest rezygnacja ze współpracy z władzami miasta i Mariny Kamień Pomorski jako gospodarzy regat najwyższej rangi sportowej.

Przyczyną decyzji Zarządu jest jednoznaczna utrata zaufania, wynikająca z braku transparentności i nieetycznych działań przedstawicieli władz i Mariny Kamień Pomorski. W zaistniałej sytuacji brak spójnej wizji organizacji wydarzenia tak istotnego dla wizerunku polskiego żeglarstwa regatowego i klasy Optimist, zmusił Zarząd PSKO do zaprzestania rozmów z przedstawicielami Kamienia Pomorskiego i poinformowania Międzynarodowej Federacji Klasy Optimist IODA o napotkanych trudnościach.

Mając pełne zrozumienie i poparcie Federacji IODA, Zarząd PSKO podejmie intensywne rozmowy z przedstawicielami potencjalnego nowego gospodarza Mistrzostw Świata Optimist 2015. Oficjalna decyzja o nowym miejscu, w którym rozegrane zostaną Mistrzostwa zostanie ogłoszona najpóźniej do połowy lutego br.

Rozegranie regat planowane jest w terminie 26.08-5.09 2015 rok, a na starcie spodziewanych jest około 50 reprezentacji narodowych i około 250 zawodników z całego świata.

W ramach uzyskania dodatkowych wyjaśnień prosimy o kontakt z PSKO.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist

POLSKIE STOWARZYSZENIE KLASY OPTIMIST
Tomasz Figlerowicz
PREZYDENT

(Takiej informacji spodziewaliśmy się niestety już wczoraj przed wydaniem w/w decyzji, po opublikowaniu przez Sailportal.pl i inne media informacji opisującej zawiłe i zastanawiające kuluary historii organizacji tej imprezy, oraz wyłączenie przez PSKO z organizacji pomysłodawcy i wstępnego organizatora JKKP i Marka Świderskiego).

Adnotacja i komentarz: Sailportal.pl

 


 

04.02.2015

W związku z zawirowaniami dotyczącymi miejsca organizacji i podmiotów zaangażowanych bezpośrednio w organizację Mistrzostw Świata klasy Optimist w Kamieniu Pomorskim - przeprowadziłem rozmowę z Tomaszem Figlerowiczem Prezydentem PSKO. PSKO (Polskie Stowarzyszenie Klasy Optymist) jest oficjalnym przedstawicielem IODA (International Optimist Dinghy Association) w Polsce.

Rozmowa była przeprowadzona 02.01.2015 po wstępnych zastrzeżeniach opublikowanych przez Miasto Kamień Pomorski i JKKP i dotyczących negocjacji z PSKO.

Stowarzyszenie Klasy Optimist, PSKO odsunęło od organizacji osobę dzięki której przyznano Polsce organizację tej imprezy (Marka Świderskiego i JKKP - Jacht Klub Kamień Pomorski ) i który wstępnie wyznaczony był do przeprowadzenia organizacji imprezy przez IODA i PSKO, jak wiemy z ostatniego komunikatu PSKO - podjęto w ostatnich dniach kontrowersyjną decyzję o przeniesieniu imprezy do innej lokalizacji.

Rozmowa z Tomaszem Figlerowiczem:

Tomasz Figlerowicz potwierdza, że głównym liderem w pozyskaniu dla Kamienia Pomorskiego imprezy był Prezes JKKP Marek Świderski.

JKKP i Marek Świderski otrzymali Promesę od PSKO upoważniającą do starania się o organizację MŚ w Kamieniu Pomorskim, wsparcia w tych staraniach udzielili trenerzy i władze krajowe PZŻ – Świderski pełnił tu rolę główną

JKKP tworzy i składa aplikację w której zamieszczonesą podstawowe elementy dotyczące organizacji imprezy do IODA podpisaną przez PSKO i PZŻ

1 etap przyznawania organizacji - Polska aplikacja 3 głosami zwycięża w głosowaniu otrzymuje poparcie i pokonuje między innymi Wielką Brytanię, która uważana jest za głównego faworyta w tym głosowaniu. 

JKKP i Świderski otrzymują potwierdzenie o przyznaniu organizacji od IODA (International Optymist Dinghy Assosiation)

Fidlerowicz nie pamięta i nie potwierdza kwestii nieopłacenia składki przez PSKO wskazywanej przez Świderskiego - przez co w głosowaniu wyłaniającym organizatora MŚ - według Świderskiego Polska nie miała prawa głosu (pomimo tego udało siewygrać 3 głosami )

Od stycznia 2013 odbywa się kilka spotkań trójstronnych (PSKO, JKKP, UM. Kamień Pomorski) - według Figlerowicza podczas tamtych rozmów podjęta została decyzja o odsunięciu JKKP od organizacji imprezy.

Zarzucono JKKP i Świderskiemu brak przejrzystości działań, brak transparentności rozliczania imprezy (PSKO chce aby rozliczenia przechdziły przez PSKO), podpisanie bez zgody PSKO umowy z Hotelem w którym planowane było zakwaterowanie, oraz zmianę wpisu do KRS-u JKKP (zamknięto istniejący klub i powołano nowy)

Z opinią tą nie zgadza się Świderski: podczas w/w rozmów uzgodniono rozliczanie imprezy w oparciu o konto Gminy, oferta hotelu wpisana była w aplikacji składanej do IODA i podpisanej przez PSKO, a aplikacja wysyłana do IODA wypełniana była i wysyłana była przez nowy JKKP. Według Świderskiego PSKO miało w ramach współpracy otrzymać 15% opłaty wpisowego od uczestników.

Świderski w tym czasie składa korektę do 1 aplikacji dla zaproponowania lepszych warunków dla uczestników Mistrzostw.

Świderski wynegocjował bardzo dobre opłaty na czarter łodzi Optimist dla uczestników na czas Mistrzostw (1 firma zagraniczna 1 Polska), Figlerowicz zarzuca mu brak konsultacji i brak podpisów PSKO i PZZ. W aplikacji końcowej złożonej przez PSKO z pominięciem JKKP wybrano 2 firmy polskie, ale opłata czarterowa została znacznie podwyższona.

W połowie 2014r wedlug Figlerowicza strony nie mogły się porozumieć (zarzucany brak transparentności działań M. Świderskiemu) i podjęto decyzję o zmianie wykonawcy mistrzostw.

PSKO ogłosiło konkurs ofert na organizację MŚ, zgłosiły się 3 firmy - konkurs wygrała firma PMT, która nie ma doświadczenia w organizacji imprez tego typu.

JKKP i Marek Świderski jako wcześniej wskazany organizator i klub który doprowadził do przyznania Polsce organizacji  nie zostali poinformowani wprost o przeprowadzonym konkursie na nowego  organizatora (Figlerowicz, podkreśla że na stronach PSKO umieszczono taką dostępną dla wszystkich informację), co więcej Świderski podkreśla że do dnia dzisiejszego JKKP nie otrzymał oficjalnego odebrania mu organizacji

2 etap przyznawania organizacji - aplikację końcową na jesieni 2014r składa PSKO i PZŻ z pominięciem JKKP i Świderskiego, na tym etapie wystarczająca jest zgoda 1 członka IODA i organizacja MŚ zostaje ostatecznie przyznana PSKO

Na początku roku wznowiono rozmowy z Miastem Kamień Pomorski - po wyborach nastąpiła zmiana Burmistrza. PSKO zarządalo aby w rozmowach nie uczestniczył M. Świderski i wyproszono go podczas ostatniej rozmowy w mieście. 

Podkreślono również że skoro dwa kluby JKKP MKŻ Opti nie mogą się porozumieć, nie będą uczestniczyć w rozmowach ani w organizacji. JKKP w sierpniu 2014 złożył do PSKO ofertę na organizację części wodnej MŚ, do dzisiaj nie ma odpowiedzi.

PSKO podczas ostatnich rozmów z UM Kamień Pomorski wyraziło oczekiwanie o wsparciu imprezy przez UM w kwocie 200000 pln, w zakresie jaki został zapisany w porozumieniu pomiędzy miastem a PSKO w 2014 r.

Według Figlerowicza Burmistrz nie potwierdził takiego zaangażowania miasta, twierdząc że nie ma takich środków zarezerwowanych na ten cel.

Jak widać po ostanim komunikacie PSKO - obarczyło ono odpowiedzialnością UM KamieńPomorski i Burmistrza za przeniesienie organizacji do innego miejsca lokalizacji imprezy.

Co będzie dalej? będziemy relacjonować rozwój sytuacji.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek