52 dni
5H 15M 34S
NEWS
19.02.15
- Sailnews Polska
« POWRÓT

2 Najnowsze konstrukcje jachtów klasy Mini 6,50 powstają w Polsce


Cieszy rozwój klasy Mini 6,50 i rosnące zainteresowanie tą oceaniczną klasą w Polsce. Krzysztof Kołakowski zamierza propagować klasę na Bałtyku i produkuje jacht klasy seryjnej, Radek Kowalczyk planuje ponownie wystartować w Mini Transat na nowym jachcie Prototypowym.

Mini 6,50 to klasa "przedszkolna" od której zaczyna większość znaczących zawodników ścigających się solo i double na świecie, to przepustka do bardziej zaawansowanych klas jak Class 40, IMOCA 60, wielu nowych technologicznych klas jachtów wielokadłubowych.

Aktualnie w Polsce produkowane są dwie nowe konstrukcje projektu doświadczonego projektanta jachtów Etienne Bertrand - Francuz jest autorem 10 jednostek klasy Mini Proto oraz jachtów seryjnych tej klasy - Ofcet 650. Etienne nie tylko projektuje Mini, ale również na nich pływa - ma na koncie udział w Mini Transat, wiele razy startował w Mini Fastnet - również stając na podium. Obecnie żegluje najczęściej jako drugi sternik w regatach dwuosobowych klasy Mini, na jednostkach przez siebie zaprojektowanych. W tym roku zadeklarował udział w regatach Mini Fastnet na pokładzie swojej nowej konstrukcji razem z Radkiem Kowalczykiem.

Dwie konstrukcje budowane aktualnie w Polsce:

1 - Jacht Serie Diamant 6,50 produkowany przez znanego propagatora klasy Mini 6,50 w Polsce Krzysztofa Kołakowskiego (Kłobuk Yacht) w Ostródzie. Krzysztof Kołakowski planuje propagować klasę Mini 6,50 na Bałtyku

2 - Jacht Proto budowany w stoczni L. Świstelnickiego w Szczecinie.

To na jachcie Proto budowanym w Szczecinie w tegorocznym Mini Transat planuje wystartować Radek Kowalczyk - jacht budowany jest w części z dosyć wysokiego odszkodowania jakie Radek Kowalczyk otrzymał po uszkodzeniu s/y Calbud.

W kuluarach twają gorące spekulacje o szansach Kowalczyka, który po raz kolejny zamierza rywalizować w regatach klasy Mini 6,50 i w wyścigu głównym Mini Transat. Tym razem dysponować będzie jachtem najnowszej konstrukcji co powinno w końcu dać mu mozliwość rywalizacji o najwyższe lokaty w klasie w grupie jachtów prototypowych.

Przypomnijmy, że Radek Kowalczyk w dwóch sezonach swoich startów w Mini 6,50 został nazwany "Niezniszczalnym". Przydomek ten został mu nadany z powodu przezwyciężania trudności i docierania do mety niezależnie od sytuacji.

Z punktu widzenia organizacyjnego 2 sezony Radka Kowalczyka w klasie Mini 6,50  zakończyły się pełnym sukcesem, projekt został zrealizowany pomimo początkowych bardzo dużych trudności w pozyskaniu finansowania. Z pomocą przyszedł w ostatniej chwili Prezes szczecińskiej firmy Calbud Pan Edward Osina. To dzięki zaangazowaniu Calbudu projekt został sfinansowany i zrealizowany.

Jeśli chodzi o aspekt sportowy i wyniki udziału Radka w klasie Mini 6,50 - wszyscy kibice odczywają chyba pewien niedosyt .... jacht klasy Proto Radka Kowalczyka nie potrafił nawiązać walki z wolniejszymi jachtami klasy Serie .... pomimo 2 sezonów startów, nie widać było znaczącego progresu wyników - brak wyników tłumaczony był niedoskonałościami jachtu s/y Calbud.

Z ciekawością i wielkim zainteresowaniem będziemy obserwowali zmagania Radka Kowalczyka w klasie Mini 6,50 na najnowszej konstrukcji Proto ... czy tym razem będziemy mogli zobaczyć rywalizację z najlepszymi? sezon tuż tuż ....

Tegoroczna, 20 edycja regat Mini Transat, to 4020 Mm przez jesienny Atlantyk na trasie z francuskiego portu Douarnenez, z przystankiem na Lanzarote (W. Kanaryjskie), do Pointe-à-Pitre na Gwadelupie. Te wyjątkowe regaty rozgrywane są na jachtach o długości 6,5 metra, gdzie miejsca w kabinie jest tyle, co pod stołem. Żeglarze płyną samotnie przez ok. 40 dni i nie mogą korzystać z żadnego wsparcia z lądu ani z komputerów nawigacyjnych. Radek Kowalczyk to trzeci Polak w historii, który ukończył ten arcytrudny wyścig i pierwszy, który chce w nim wystartować jeszcze raz.

Trzymamy kciuki :)

4 armatorów posiadających jachty klasy Mini 6,50 deklarują udział w tegorocznej edycji Baltic Polonez Cup Race - z uwagi na rosnące zainteresowanie - tworzymy od 2015r osobną grupę główną dla jachtów klasy Mini 6,50


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się

[05-03-2015 22:35:58] Do zakwalifikowania łódki jako seria potrzeba jest 10 takich samych wyprodukowanych przez jedną stocznię, tego już nie ma w artykule. Szczerze wątpię by Kołakowski wyprodukował w ciągu 2 lat tyle jachtów ! Poza tym nie startując w Transacie nie ma to kompletnie znaczenia bo i tak te jachty nie maja się z kim ścigać na Bałtyku

dodaj komentarz do postu (0)

Administrator [19-02-2015 07:25:15] Warta podkreślenia jest inicjatywa propagowania Mini 6,50 szczególnie na Bałtyku - przez Krzyśka Kołakowskiego - trzymam kciuki - pierwsze efekty już są: kilka jachtów Mini 6,50 i wydzielona grupa Mini 6,50 w Baltic Polonez Cup :)

dodaj komentarz do postu (0)

a.kowalczyk [19-02-2015 06:36:56] Radek jest słabym żeglarzem - brak woli walki sportowej i żeglowanie tylko po to aby dotrzeć do mety to domena żeglarzy turystów a nie prawdziwych sportowców. Wyniki R. Kowalczyka mówią same za siebie. Dobra łódka oczywiście poprawi jego lokaty, ale nie wróżę mu spektakularnych sukcesów. Będzie w połowie stawki Proto i poniżej czołówki Serie - to i tak lepiej bo w latach poprzednich żeglował jako czerwona latarnia w Proto i w ogonie Serie ....

dodaj komentarz do postu (0)

[19-02-2015 06:28:42] Sam bym wystartował w Mini Transat :) - czy jakieś kobiety z Polski kiedyś startowały w tej klasie?

dodaj komentarz do postu (1)

- [05-03-2015 22:36:49] nie startowały ! buduj jacht i wal przez ocean :)

Duduś [19-02-2015 06:27:23] Super są łódki klasy Mini 6,50 - oglądałem na Targach Diamanta - marzenie :) fajna jest propozycja propagowania tej klasy w Polsce - aby się ścigać w Mini nie trzeba będzie jeździć na drugi kraniec Europy

dodaj komentarz do postu (0)

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek