PortalZeglarski.com
51 dni
10H 17M 25S

Wydarzenia wszystkie

czerwiec »
Nd
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30
NEWS
11.05.17
- Sailnews Świat
« POWRÓT

Polak Jan Springer zdobył Mistrzostwo Świata Modeli Żaglowych NAVIGA 2017


Zawody odbyły się w klasie F5-E, a nasz zawodnik jest członkiem gdyńskiego klubu.

Miasto Orfu, 68 zawodników z całego świata, 4 dni pływania w trakcie których zostało rozegranych 7 biegów i wygrana Polaka! To w skrócie opis tego co działo się przez ostatnie dni na Węgrzech.

Żeglarstwo to pojęcie bardzo szerokie. To nie tylko jachty, gdzie sternik łapie ster w ręce - to także jachty sterowane radiem - w Polsce być może mniej popularne lecz na świecie cieszące się dużym zainteresowaniem. Od 1 maja na południu Węgier trwają XIX Mistrzostwa Świata Jachtów Sterowanych Radiem, podczas których nasz kraj reprezentuje liczna grupa Polaków. Rozpoczęły się one od klasy F5-10, która zakończyła się w miniony piątek bez większych sukcesów naszych. Inaczej jednak było już w klasie F5-E, gdzie od pierwszego dnia ścigania liderem był właśnie nasz rodak. Na początku była to walka z brakiem wiatru. Następnego dnia była to już walka z rywalami! Przy stałym wietrze ok 3-4B rozegrane zostały 3 biegi. Kolejny dzień to z kolei za duża dawka podmuchów, liczne kolizje na wodzie, w tym naszego reprezentanta z Chińczykiem oraz spadek do niższej grupy a na koniec dnia ponownie powrót na szczyt. Istna sinusoida! Dla odmiany środa przywitała zawodników ponownie flautą... Organizatorzy dopiero o godz. 14 postanowili puścić biegi lecz zaraz je przerwali. Tym samym wyprzedzając Czecha tylko jednym punktem wygrał nasz reprezentant - Jan Springer - członek Jachtklubu Morskiego Roda pochodzący z Wągrowca, wielokrotny Mistrz Świata w Modelach Żaglowych.

Ale to jeszcze nie koniec tych rozgrywek. Janek ma szanse powrócić do kraju z podwójnym mistrzostwem bo już jutro rozpoczyna się ściganie w kolejnej i ostatniej już grupie jachtów F5-M. Jak sam podkreślał przed wyjazdem, klasa E miała być tą w której jedynie chciał się rozpływać przed swoją ulubioną „M-ką"... Jeżeli tak ma wyglądać w wykonaniu naszego rodaka „rozpływanie się" to już jesteśmy ciekawi czego dokona w klasie w której czuje się najlepiej!

 

Mistrzostwa Świata modeli żaglowych sterowanych radiem

powrót

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek