PortalZeglarski.com
53 dni
12H 6M 28S

Wydarzenia wszystkie

czerwiec »
Nd
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30
NEWS
23.07.17
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Granaria Morskie Mistrzostwa Polski ORC Gdańsk 2017 - pierwsze wyścigi, pierwsze emocje


Ps. Bluefin walczy Solo (jest cężko - duże zafalowanie i silne wiatry)

Pozostały dzisiaj dwa wyścigi

Granaria Morskie Mistrzostwa Polski ORC Gdańsk 2017 - pierwsze wyścigi, pierwsze emocje
Znamy już wyniki pierwszego dnia mistrzostw Polski w żeglarstwie morskim. Prym wiodą załogi zagraniczne, ale wśród dzisiejszych triumfatorów jest i polski akcent.
W grupie D zwyciężył Krzysztof Krygier na jachcie „Bluefin II". W grupie C najlepsi byli Estończycy na „Katariinie II" (skipper Aivar Tuulberg), w grupie B norwescy żeglarze na jachcie „Aquatich" (skipper Bjorn Erik Bjornsen), a w grupie A Finowie na „Blue Nights" (skipper Tea Ekengren-Sauren).
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, tym bardziej że jesteśmy dość młodą załogą - mówi Thomas Dehler, skipper jachtu „Sporthotel", który w grupie B zajął trzecią lokatę. - Jutro czeka nas wyścig na długim dystansie, czyli prawdopodobnie dziesięć godzin na wodzie. Liczymy, że jesteśmy do niego dobrze przygotowani.
Piątkowe wyścigi przebiegały pod dyktando niesprzyjającej aury. Padał deszcz, wiał wiatr o sile 10-15 węzłów, w porywach znacznie silniejszy. Towarzyszyły mu wysokie fale. W efekcie załoga „Aquarelli" z Andrzejem Zielińskim za sterami straciła maszt, a żeńska ekipa „Falcona" z Dorota Dajkowską musiała wracać do Gdańska z podartym żaglem.
- Pierwszy dzień mistrzostw był bardzo deszczowy, ale z uśmiechami na twarzach wypłynęłyśmy na akwen startowy - opowiada Dorota Dajkowska, skipperka „Falcona". - Cieszyłyśmy się, że tyle wspaniałych jachtów jest na wodzie, a my jesteśmy w tej grupie. Niestety, nie z naszej winy, nie z przyczyn regatowych, a po prostu ze starości podarł się nam żagiel na całej powierzchni. To się stało tuż po starcie. Zdążyłyśmy zrobić ze dwa zwroty. Troszkę wiało, ale nie na tyle, żeby darły się żagle. Tak to niestety jest z jachtami czarterowymi. Nie miałyśmy własnego budżetu na nowego grota i musiałyśmy radzić sobie z tym, co mamy. Teraz czekamy na zgodę komisji regatowej na wymianę żagla i jutro, tradycyjnie z uśmiechami na twarzach wypłyniemy na start. Jako polska żeglarka jestem ogromnie szczęśliwa, że w związku z mistrzostwami tyle jachtów cumuje w marinie i pływa po zatoce. Oby było ich jak najwięcej, niech jak najwięcej ludzi łapie żeglarskiego bakcyla.
W sobotę, 22 lipca żeglarzy czeka jeden długi wyścig. Zmagania można śledzić na trackingu.
Pełne, aktualne wyniki z poszczególnych dni mistrzostw znajdują się na stronie http://orc2017gdansk.eu
Mistrzostwa Polski to dla wielu załóg rozgrzewka przed Dr lrena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 - mistrzostw Europy w żeglarstwie morskim.


Granaria Morskie Mistrzostwa Polski ORC Gdańsk 2017 na półmetku

W sobotę 22 lipca żeglarze biorący udział w mistrzostwach Polski klasy ORC mieli do pokonania dystans 40 i 50 mil morskich. Na dłuższej trasie ścigały się najszybsze jachty.

Pierwsze łódki dotarły na metę po ok. ośmiu godzinach walki na morzu, a wszystkie załogi zakończyły wyścigi ok. 20. Zdaniem sędziującego w tych regatach Bartosza Gruszki, wyniki osiągnięte przez Polaków w ciągu trzech dni zmagań o mistrzowski tytuł, będą świetnym prognostykiem na rozpoczynające się w przyszłym tygodniu Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017.

- Ostrą rywalizację widać w grupie D, w której ścigają się nasi zawodnicy – mówi sędzia. – Wprawdzie tam walczą małe łódki, które na mistrzostwach Europy nie wystartują, ale hart ducha i wola walki tych żeglarzy jest imponująca. W grupach A, B i C - większych i szybszych jachtów - prym wiodą zagraniczne załogi, ale wyniki Polaków pokażą nam, jak polscy żeglarze wypadają pod kątem przelicznika ORC i na co możemy liczyć podczas europejskiego czampionatu.

Bartosz Gruszka jest zdania, że zagraniczni uczestnicy Granaria MP ORC Gdańsk 2017 dobrze oceniają pobyt w Polsce i przebieg mistrzostw.

- Z naszego sędziowskiego punktu widzenia świetnie jest uczestniczyć w tak dużym przedsięwzięciu – deklaruje nasz rozmówca. – Załogi zagraniczne muszą do nas dotrzeć drogą morska i wielu zawodników wyruszyło do Gdańska ze sporym wyprzedzeniem na przykład z południa Europy. Doceniamy to i tym bardziej staramy się, żeby wszystko wypadło jak najlepiej. A od żeglarzy ścigających się w mistrzostwach Polski wiemy, że są bardzo zadowoleni z pobytu i startów w Gdańsku. Jest w naszym gronie sędzia międzynarodowa z Hiszpanii, która regularnie sędziuje zawody rangi mistrzostw świata i ona także wyraża się bardzo pozytywnie o tych zawodach. To, co mnie, jako sędziego bardzo podbudowuje, to fakt, że właściwie wszyscy uczestnicy bardzo mocno dbają o kwestie bezpieczeństwa i pływają w kamizelkach asekuracyjnych. Utrudnia to poruszanie się na jachcie, ale oni świetnie sobie z tym radzą. Przemieszczają się po pokładzie, przeciskają przez ciasne miejsca, a mimo to kamizelki w ogóle im nie przeszkadzają.

Wśród polskich załóg na dystansie 50 mil startowała dziś ekipa Kajetana Kilanowskiego na jachcie „Purga”. Po zakończonym wyścigu sternik podzielił się z nami wrażeniami z trasy.

- Było fantastycznie – ocenił sobotni wyścig żeglarz z Gdyni. – Bardzo ładnie wiało, przyspieszyłem łódkę, jak mogłem, ale nasze siedem i pół węzła nie wystarczyło. Przypłynęliśmy na końcu naszej grupy. Nie przejmujemy się tym wynikiem, jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w regatach i w niedzielę znowu stajemy do walki

W niedzielę 23 lipca zaplanowano jeszcze dwa wyścigi krótkie, a o godz. 19 odbędzie się uroczyste zakończenie Granaria Mistrzostw Polski ORC Gdańsk 2017.

We wtorek 25 lipca do zmagań ruszą żeglarze biorący udział w Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Część załóg już zacumowała w gdańskiej marinie i czeka na rozpoczęcie europejskich regat. Spytaliśmy załogę niemieckiego jachtu „Edelweiss” o nastroje i oczekiwania przed mistrzostwami.

- Jesteśmy tu pierwszy raz, nie znamy akwenu, ale oczywiście liczymy na pierwsze miejsce w grupie B – zgodnie orzekli żeglarze.

Duńczycy z jachtu „Min IDE”, także startującego w grupie B, są ostrożniejsi w przewidywaniach. – Naszym celem jest zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce naszej grupy – mówi jeden z członków załogi, Anders Sabra. - W ubiegłym roku startowaliśmy w Mistrzostwach Świata, które rozgrywane były w Danii i zajęliśmy dziesiąte miejsce. Nie mamy niestety doświadczenia w startach na polskich akwenach, ale cieszymy się, że tu jesteśmy, liczymy na dobrą atmosferę. Wasza marina jest bardzo ładna i przytulna, to naprawdę świetne miejsce.

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki - członkowie załogi jachtu „GoodSpeed". Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.
Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris i Granaria - sponsorzy tytularni, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Olivia i VBW Engineering.
Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS
Patronat medialny nad imprezą objęli: Canal+ Sport, Gazeta Wyborcza, Radiowa Trójka, Wprost, Playboy, Esquire, Harper's Bazaar, Newseria Lifestyle, IMM, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Visit Gdańsk, Żagle, W Ślizgu i Żeglarski.info.
Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.
Tekst: Dariusz Olejniczak
Foto: Tadeusz Lademann


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek