PortalZeglarski.com
49 dni
12H 36M 58S

Wydarzenia wszystkie

czerwiec »
Nd
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30
NEWS
23.07.17
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Bluefin II Mistrzem Polski ORC 2017 - Wyniki


Bardzo udany występ zachodniopomorskiego żeglarza w najważniejszych polskich regatach jachtów morskich „Granaria Morskie Otwarte Mistrzostwa Polski ORC 2017"
W Gdańsku zakończyły się Mistrzostwa Polski w międzynarodowej klasie ORC, Krzysztof Krygier na jachcie Bluefin II zdobył tytuł Mistrza Polski ORC 2017 w klasie D.
Krzysztof Krygier jest pierwszym żeglarzem w całej historii Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski, który zdobył tytuł Mistrza Polski ORC żeglując (Solo - jednoosobowo, rywalizując z jachtami obsadzonymi załogami)
Załogi ścigały się w czterech grupach, a klasyfikacja obejmowała zmagania o:
- tytuł mistrza Polski (w tej punktacji uczestniczyli tylko polscy żeglarze)
- tytuł zwycięzcy otwartych mistrzostw Polski (z udziałem polskich i zagranicznych załóg)
- miejsce w otwartej rywalizacji w wyścigu offshorowym
- walkę drużynową o miejsce w klasyfikacji klubowej
Rozegrano 6 wyścigów w tym jeden długodystansowy.
W niedzielę 23 lipca, podczas wieczornej uroczystości zakończenia imprezy wręczono medale i statuetki.
Województwo zachodniopomorskie reprezentowały tylko 3 jachty: Bluefin II, Orson i Bryza 33.
Wyniki zachodniopomorskich jachtów:
- Bluefin II skipper Krzysztof Krygier - 1 miejsce i Mistrz Polski Granaria Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2017 (Grupa D) klasyfikacja Polska
- Bluefin II skipper Krzysztof Krygier - 1 miejsce zwycięzca Granaria Polish Open Championship ORC 2017 (group D) klasyfikacja Międzynarodowa
- Bluefin II skipper Krzysztof Krygier - 1 miejsce w wyścigu Offshore Granaria Open Championship ORC 2017 (Grupa D)
- Bluefin II skipper Krzysztof Krygier i Orson skipper Andrzej Sokołowski (wspólnie Team J.K. AZS Szczecin) 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej - Granaria Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2017
Wyniki pozostałych reprezentantów woj. zachodniopomorskiego:
jacht Orson - 5 miejsce w grupie D
jacht Bryza 33 - 20 miejsce w grupie C
Warto zaznaczyć, że Krzysztof Krygier postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę - decydując się na rywalizację „Solo - jednoosobowo" z jachtami obsadzonymi załogami.
Krótki komentarz Krzysztofa Krygiera do zakończonych MP:
Mistrzostwa Polski ORC 2017 były pierwszym moim startem w regatach w tym sezonie !! (heh) , więc tym bardziej wynik jest dla mnie wyjątkowo satysfakcjonjący.

Plan zatem został wykonany z nadmiarem, chyba dla tego że w poprzednich sezonach uczestniczyłem w większości regat w naszym regionie i byłem mocno opływany, a w roku bieżącym z powodu organizacji wycieczek dla klientów miałem „głód" wyścigów, który został spożytkowany na skonsumowanie w całości Mistrzostw Polski :)
Mój jacht służy od początku bieżącego sezonu do organizacji wycieczek w regionie (to dosyć nietypowe zajęcie jak dla mistrzowskiego jachtu w klasie ORC) , przy okazji zapraszam na takie wycieczki po regatach (każdy może ze mną pożeglować i podziwiać uroki akwenów zachodniopomorskich www.bluefin.pl) 
Dopiero na czas Mistrzostw Polski mój Bluefin II wrócił do swojego „właściwego drapieżnego trymu regatowego" - to świetny i wyjątkowy jacht i bardzo lubię na nim żeglować w regatach i turystycznie. Bluefin II to genialna konstrukcja typu Eygthene 24 projektu znanego konstruktora Rona Hollanda z roku 1979.
Wrażenia z regat są niesamowite, miejsce regat - Marina Gdańsk urzeka (centrum Gdańska), urozmaicony akwen, dobra atmosfera, świetna organizacja imprezy - to elementy, które powodują, że długo będę pamiętał udział w tej imprezie. Warto podkreślić również bardzo dobrą pracę sędziów imprezy.
Nie żeglowałem nigdy wcześniej w regatach na Zatoce Gdańskiej, więc akwen w tym aspekcie był dla mnie całkowicie nowy i nieznany
Miałem bardzo dobre praktycznie wszystkie starty (może oprócz jednego który był spóźniony i inne jachty mnie przykryły na chwilę swoimi żaglami).
Taktyka na rywalizację była prosta:
- żeglować najskuteczniej jak się da
- w pierwszych wyścigach postanowiłem potestować akwen i sprawdzić (którędy?) najlepiej i najskuteczniej żeglować
- pilnowałem stawki i oceniałem konkurencję - kto mi najbardziej zagraża? i kto najlepiej żegluje?
„Testy i eksperymenty trasy" zaowocowały czwartym miejscem w drugim wyścigu - bo świadomie zaryzykowałem długi hals w prawo, aby sprawdzić czy „prąd tam wydaje" .... okazało się że nie .... (Heh)
Pogoda w pierwszych dwóch dniach była szczególnie dokuczliwa dla żeglarzy startujących na małych jachtach - stosunkowo silne wiatry i wysokie fale powodowały to, że ich załogi czuły się jak jadący na kolejce górskiej (rollercoasterze), po trzech dniach rywalizacji i 6 wyścigach byłem kompletnie wykończony (a szczególnie po męczącym ponad 40 milowym biegu długim, panujące warunki były bardzo dużym wyzwaniem dla żeglarza startującego „Solo". W drugim wyścigu na skutek silnego wiatru i zafalowania czerwony spinaker wyleciał mi „z ramki" przy rogu szotowym (Narwal w trybie pilnym naprawił - dziękuję)
W trzecim ostatnim dniu rozpływałem się na dobre i zacząłem czuć akwen, pomyślałem sobie no to teraz możemy zacząć się ścigać - a tu już koniec (heh)
Jedynie szkoda, że „małe jachty z niskim CDL - w tym Bluefin II" nie zostały dopuszczone przez organizatorów do Mistrzostw Europy ORC odbywających bezpośrednio po Mistrzostwach Polski, wyeliminowano w ten sposób sporą grupę jachtów polskich i ewentualnych chętnych z zagranicy - szkoda ....
W grupie D szczególne wrażenie na mnie zrobiła świetnie żeglująca załoga jachtu „Czarodziejka" (skipper Tomasz Konnak) - (3 miejsce w MP ze stratą tylko 1 punktu do drugiego miejsca), która żeglowała perfekcyjnie na równie historycznej konstrukcji jachtu jak moja. Rozczarował chyba nie tylko mnie w pewnym sensie wynik super regatowego jachtu Little Johnka, który ma już na swoim koncie tytuł Mistrza Polski i który stawiany był jako jednen z faworytów (niestety silne wiatry były zbyt wymagające dla załogi tego jachtu)

Warta podkreślenia jest również załoga drugiego zachodniopomorskiego jachtu "Orson" prowadzona przez doświadczonego i utytułowanego Andrzeja Sokołowskiego  - najmniejszy jacht w regatach i średnia wieku załogi 74 lata !!!! łał - przy szkwałach i wysokiej fali naprawdę się napracowali
Nagrody (statuetki, medale) czołowym załogom wręczyli: przedstawicielka sponsora tytularnego, firmy Granaria, Emilia Wolańska-Tuderek oraz reprezentujący pozostałych sponsorów - Andrzej Minkiewicz z firmy Olivia Yacht Paints, i przedstawicielka Fabryki Czekolady „Bałtyk" Sylwia Lewczyk. Władze Gdańska reprezentował Leszek Paszkowski, dyrektor gdańskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a z ramienia samorządu lokalnego Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Obecny był także Bogusław Witkowski, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
To były bardzo udane regaty, bardzo chętnie tu wrócę ponownie 
Dziękuję organizatorom i sędziom za bardzo dobrą organizację imprezy, dziękuję również mojemu partnerowi Żaglowni Narwal za świetne żagle i szybką naprawę rozerwanego w pierwszym dniu spinakera.
Ps. Zapraszam na rejsy i wycieczki w Szczecinie i akwenach przyległych na jachcie Bluefin II (Mistrz Polski ORC 2017) - więcej szczegółów na www.bluefin.pl
________________________________________
Krygier Krzysztof - (07.09.1970 Szczecin), kapitan jachtowy i motorowodny, morski żeglarz regatowy specjalizujący się w żeglarstwie samotnym, właściciel firmy świadczącej usługi w branży sportów wodnych i turystyki (organizuje imprezy żeglarskie, prowadzi rejsy, szkolenia) www.bluefin.pl, Redaktor Naczelny popularnych portali www.portalzeglarski.com i www. sailportal.pl
Od 2010 jest reaktywatorem i organizatorem Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza. Mistrz Polski w klasie KWR (2009), uczestnik i zwycięzca wielu regat.
W sezonie 2015 - 2016 z sukcesem przeprowadził jako pierwszy w Polsce ambitny projekt polegający rywalizacji żeglarza samotnika w regatach jachtów balastowych obsadzonych załogami - co było świetnym treningiem do rywalizacji w aktualnych Mistrzostwach Polski ORC i uzyskania w efekcie najwyższego tytułu żeglarskiego w regatach morskich jachtów balastowych w Polsce.
Jachty Bluefin.pl wspiera najlepsza żaglownia w Polsce: Narwal
Foto Tadeusz Lademann
Poniżej wyniki w grupach:

Bluefin II w Granaria Otwarte Mistrzostwa Polski ORC 2017

powrót

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek