43 dni
21H 34M 26S
NEWS
30.12.17
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Kolejny element Alei Żeglarzy w Szczecinie - kot Umbriaga


Każdy zna przygody kota w butach oraz leniwego, lubiącego Lasagne kota Garfielda, ale czy znamy historię Umbriagi - kota który lubił żeglować?

Kot Umbriaga to postać historyczna, który żył na przełomie lat 40 i 50 XX w Szczecinie i rzeczywiście żeglował kilka lat po Mare Dambiensis. To właśnie tam w poszukiwaniu przygód pływali szczecińscy żeglarze akademiccy, a ich towarzyszem był właśnie ten nietypowy kot. Na początku lat 50. XX wieku, podczas postoju, kot zszedł na ląd w północnej części wyspy Dębina i nie powrócił już na jacht. Od tego czasu nazwano ten fragment wyspy Ziemią Umbriagi, a płynący obok nurt - cieśniną Umbriaga (urzędowa nazwa Czapina).

Aby upamiętnić tę niecodzienną historię związaną ze szczecińskim środowiskiem żeglarskim, w przyszłym roku na Alei Żeglarzy stanie wykonana z brązu rzeźba Umbriagi.

- Cieszy mnie, że Aleja Żeglarzy z roku na rok wzbogaca się o kolejne akcenty związane z żeglarską historią Szczecina. Tak sympatyczna i pozytywna postać z pewnością spotka się ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców oraz turystów, tym bardziej że to pierwszy element rzeźbiarski skierowany do najmłodszych. - mówi Piotr Owczarski pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy.

Rzeźba zostanie wykonana w formie figuratywnej, a jej maksymalna wysokość wraz z posadowieniem nie przekroczy 1,40 m. Koszt wykonania rzeźby oraz jej montaż to 97 500 zł.

O Alei Żeglarzy

Aleja Żeglarzy ma pokazywać związki Szczecina z morzem oraz przedstawiać historię zachodniopomorskiego żeglarstwa i żeglugi. Bulwar Piastowski zmienia się w deptak z rzeźbami, płaskorzeźbami oraz innymi formami przestrzennymi nawiązującymi do działalności morskiej. Znajdują się tam: informacje o ludziach morza, legendarnych żaglowcach oraz jachtach i statkach. Można tam też znaleźć wzmianki o różnych wyprawach, rejsach i podróżach morskich. Pierwszym elementem, który został umieszczony w Alei Żeglarzy, była Łódź Wyszaka, legendarnego szczecińskiego żeglarza, kupca i korsarza z XII wieku, która została zamontowana w pobliżu Mostu Długiego w lipcu 2013 r.

 


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek