64 dni
8H 43M 23S
NEWS
17.04.20
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Możliwość rekreacyjnego uprawiania żeglarstwa od 20 kwietnia 2020 r.? - Prawnik i żeglarz Patryk Zbroja radzi


Pierwszy planowany przez rząd etap znoszenia od 20 kwietnia restrykcji pandemii:

Ponizej post prawnika i znanego żeglarza dotyczący powolnego znoszenia ograniczeń dot. pandemii:

Opublikowaliśmy rano na naszym profilu załogi żeglarskiej taką dość śmieszną fotografię załogi przebranej w więzienne pasy.

Natchnęła mnie trochę do tego wpisu - zwłaszcza po trzech mejlach, które dostałem po wczorajszej rządowej konferencji prasowej.

O co chodzi?

Z powodu stanu epidemii rozpoczęcie sezonu żeglarskiego znacznie się przedłuża.

Pogoda za oknem wiosenna, sprzyja pracom bosmańskim i szkutniczym, no i ogólnemu przygotowaniu jednostek.

A nie jeden armator chętnie widziałby już swój jacht na wodzie...

Niestety od 10.04.2020 r. obowiązują stanowcze obostrzenia w zakresie przemieszczania się osób, określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W okresie do 19 kwietnia 2020 r. obowiązuje nadal zakaz na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (a więc po wodzie, leżącej w granicach państwa, również) przemieszczania się osób (również rekreacyjnego) przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby m.in. w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą - także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.

Abstrahując już od dyskusji na temat wątpliwej konstytucyjności wprowadzonych rozwiązań - z uwagi na treść tych zmian, wchodząc na jacht aktualnie sporo ryzykujesz.

Pół biedy jak jesteś sam, gorzej, jak chciałbyś popływać z całą załogą.

W praktyce niekoniecznie może od razu trafisz do zakładu karnego, ale za niezastosowanie się do ustanowionych w stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń państwowy powiatowy inspektor sanitarny i państwowy graniczny inspektor sanitarny nakładają kary pieniężne w wysokości do 30 000 zł. Możliwe też są w określonych okolicznościach mandaty wystawiane przez policję.

Na wczorajszej konferencji prasowej zapowiedziano jednak powolny "powrót do normalności".

Każdy żeglarz i motorowodniak zaczął się zastanawiać, czy może...?

Od 20 kwietnia...?

Wodujemy?!

Przyjrzyjmy się zatem sprawie.

Zapowiedź z wczoraj, potwierdzona mówi m.in. tak:

"Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze - jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!"

Ale wcześniej podkreślane są też nadal ogólne zasady:

"Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych."
Kłopot w tym, że nie ma jeszcze projektu nowego Rozporządzenia, które powinno przedłużyć generalny zakaz poruszania się z zapowiadanym "poluzowaniem" tej kwestii.

Pamiętaj, że konferencja prasowa nie jest - na szczęście - źródłem prawa w Polsce!

Dopiero jak się ukaże Rozporządzenie, to będzie można się zastanawiać szczegółowo, co dalej.

Dlatego też, proponuję z decyzjami poczekać do poniedziałku 20 kwietnia 2020 r., bo niestety ostatnia praktyka rządu jest taka, że publikuje treść danego aktu prawnego na ostatnią chwilę (albo w tym samym dniu, albo co najwyżej dzień przed wejściem w życie).

Oczywiście już teraz przewiduję problemy z wykładnią.

Pewnie nie będzie żadnego przepisu wprost poświęconego jachtingowi i to pomimo sporego praktycznego znaczenia tego zagadnienia (nie wspominając już o całym sektorze usług czarterowych, który przygotowuje się do największe w historii kryzysu).

Wypowiedzi niektórych przedstawicieli władzy niestety wprowadzają w tej sprawie, mówiąc delikatnie, sporo niepotrzebnego zamętu.

A już teraz nasuwają się choćby takie pytania:

- co to znaczy przestrzeń publiczna w rozumieniu jachtingu (czy jacht będzie nią objęty, czy jednak będzie z nim trochę tak, jak ze środkiem transportu, np. z samochodem, czy może wręcz jacht jest przestrzenią prywatną, jak mieszkanie)?

- co oznaczać będzie możliwość rekreacji (wydaje się na pierwszy rzut oka, że żeglowanie jachtem, tak jak zresztą jazda na rowerze, pływanie kajakiem lub spacer to ewidentne sposoby rekreacji).

- jakie środki ostrożności trzeba będzie zachowywać przy jachtingu (samotnicy mają łatwiej, ale co z rodziną lub kilkuosobową załogą, które nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym)?

Może to jest dobry moment i miejsce, żeby zaapelować, aby urzędnicy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pomogli wypracować racjonalne i sensowne ramy korzystania z yachtingu, zgodnie z jego specyfiką, uwzględniając jego ducha "swobody i wolności".

Ale pewnie łatwo nie będzie.

Autor: Adwokat Patryk Zbroja

Link do pełnego artykułu: KLIKNIJ


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek