64 dni
10H 9M 6S
NEWS
18.04.20
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Na wieczną wachtę odszedł Zbigniew Stosio Sekretarz Generalny PZŻ


Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 17 kwietnia o godz. 21:55 w wieku 72 lat zmarł Zbigniew Stosio Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego.
Zbigniew Stosio urodził się 30 czerwca 1947 r. w Nowej Soli, jednak niemal całe życie spędził w Warszawie. Ukończył Technikum Łączności i Wydział Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Po studiach, w latach 1972-1977, pracował w Zakładzie Doświadczalnym „Wilmer" Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk, a w latach 1977-1978 w PP „Polmozbyt" Warszawa. Od 30 lat związany był z Polskim Związkiem Żeglarskim, łącząc pracę z największą pasją.
Zbigniew Stosio żeglować zaczął w 1964 r. - początkowo w Hufcu ZHP Warszawa Mokotów, a następnie w Harcerskim Ośrodku Wodnym Komendy Chorągwi Stołecznej ZHP. W kolejnych latach związany był też z Kręgiem Instruktorów Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni i Kręgiem Instruktorskim Głównej Kwatery ZHP w Warszawie. Na śródlądziu pływał m.in. na Cadetach, OK Dinghy, Dezetach, a po morzu na Czerwonych Żaglach, „Zawiszy Czarnym" i „Pogorii".
Zbigniew Stosio był również zastępcą przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jak również sekretarzem jury nagrody Rejs Roku - Srebrny Sekstant. Był członkiem Yacht Klubu Polski Warszawa, Harcerskiego Ośrodka Wodnego Warszawa oraz Bractwa Wybrzeża - Mesy Kaprów Polskich, zasiadał również w Zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży. Za swoją działalność w 2001 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 28 listopada 1998 r. medal „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego", a 23 kwietnia 2017 roku godność Członka Honorowego PZŻ.
Cześć Jego pamięci!


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek