315 dni
9H 20M 17S
NEWS
25.08.20
- Sailnews Polska
« POWRÓT

Szczeciński jacht Sharki - wyjęty z wody - Video dokumentujące uszkodzenia po kolizji


Aktualizacjia 24.08.2020

Film pokazujący powazne uszkodzenia po uderzeniu jachtu Sharki w pławę w okolicahc Cuxhaven

Autor: Roland W. Hasch

Na ponizszym filmie widać że oprócz uszkodzeń w miejscu pierwotnego uderzenia w pławę, poważne uszkodzenia są równiez w rufowej części śródokręcia, uszkodzona jest płetwa sterowa i łączenie balastu z kadłubem ... 

Uszkodzenia te powstały na skutek kilkukrotnego uderzenia w pławę, lub na skutek zatonięcia i uderzenia w dno? lub podczas wyjmowania jachtu dźwigiem ?


Aktualizacjia 13.08.2020

 

Jacht Sharki, który zagrażał żegludze po zatonięciu w okolicach portu Cuxhaven - zgodnie z zapowiedziami niemieckich służb został ekspresowo wyjęty z wody.

Media donoszą, że jacht nie był ubezpieczony - kto poniesie koszty wyciągnięcia jachtu, które na pewno bedą bardzo wysokie?

Wypadek ten to kolejny dowód na to że warto wykupić przed sezonem ubezpieczenie - przezorny zawsze ubezpieczony ..

 


12.08.2020

 

Prawdopodobnie przyczyną wypadku była chwila nieuwagi oficera pełniącego wachtę - która poskutkowała przy dużej prędkości zderzeniem z pławąw nocy w pobliżu Cuxhaven w Niemczech.

Nikomu nic się nie stało.

Siedmioro żeglarzy uratowano kilka mil morskich od Cuxhaven w środę w nocy. Jak podało Niemieckie Towarzystwo Ratowanictwa Morskiego - DGzRS, do wypadku doszło ok. godz. 23:00. Na pokładzie jachtu byli czterej mężczyźni i trzy kobiety, wszyscy zostali podjęci przez służby ratownicze.

Po otrzymaniu sygnału wzywania pomocy niemieckie służby ratownicze Zadysponowały statek ratowniczy Anneliese Kramer z hybrydową łódzią - "córką" Mathias ze stacji ratowniczej w Cuxhaven. Ponadto DGzRS poinformowało o wypadku okoliczne statki. Belgijski statek towarowy znalazł 15-metrowy jacht i pozostawał w pobliżu w asyście, do momentu, kiedy załoga łodzi - "córki" Mathias podjęła z tratwy rozbitków.

Sharki był w drodze z Kanału Kilońskiego do Helgolandu.

Do wypadku doszło na Morzu Północnym w rejonie na Zewnętrznej Łaby u wybrzeży wyspy Neuwerk.

W środę wielozadaniowy statki „Neuwerk” i „Grimmershörn” zdołały zlokalizować 15-metrowy jacht na głębokości około 16 metrów za pomocą sonaru. Jacht znajduje się w pobliżu boi wodnej 23 i wymaga pilnie usunięcia ze względów bezpieczeństwa żeglugi, poinformowało na żądanie Biuro Dróg Wodnych i Żeglugi w Cuxhaven. Do właściciela zwrócono się pisemnie i poproszono o skontaktowanie się z władzami w ciągu najbliższych trzech dni w celu skoordynowania dalszej procedury.

Śledczy z policji wodnej w Cuxhaven badają przyczynę wypadku i badają, czy 54-letni polski szyper rzeczywiście zderzył się z boją torową i łódź zatonęła z powodu powstałego wycieku.

Po wezwaniu pomocy, które zostało wykonane na kanale 16 VHF, krążownik ratunkowy „Anneliese Kramer” i łódź-córka „Mathias” natychmiast opuściły Cuxhaven. Na miejscu wypadku znajdował się belgijski frachtowiec, którego kapitan zauważył i zgłosił tonący jacht. 90-metrowy frachtowiec pozostał w pobliżu tratwy ratunkowej. Na miejscu wypadku znajdowała się również przybrzeżna łódź patrolowa należąca do hamburskiej policji wodnej. O godzinie 23:30 marynarze w wieku od 47 do 67 lat mogli zostać zabrani z tratwy ratunkowej przez łódź ratowniczą.

„Wszyscy byli bez obrażeń i kontuzji i nie mieli hipotermii” - powiedział rzecznik policji. - uratowana załoga została zaopatrzona w gorącą herbatę i suche ubrania przez ratowników morskich. 

Jacht pływał pod polską banderą, a jego portem macierzystym jest Szczecin.

Hans-Otto Schümann , przedsiębiorca, żeglarz dalekomorski z Hamburga i wieloletni prezes Niemieckiego Związku Żeglarskiego, zdobył wraz z dawnym „Rubinem” legendarny „Admirałs Cup” dla jachtów oceanicznych. Wszystkie 16 jachtów Hansa-Otto Schümanna otrzymało nazwę „Rubin”. Schümann zdobył również Puchar Admirals Cup w 1985 i 1993 roku jako członek niemieckiej drużyny swoim „Rubinem”. Zmarł w 2014 roku.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek