59 dni
12H 21M 33S
NEWS
24.02.10
- Sailnews Świat
« POWRÓT

“Concordia” – kolejne doniesienia


Nie milkną echa zaskakującego dla wielu żeglarzy zatonięcia żaglowca „Concordia”. Wychowankowie i słuchacze Kanadyjskiej Szkoły Pod Żaglami piszą m.in.:  „My heart sinks with Her”..   Przyznajemy im rację…
Za pośrednictwem Wojtka Jacobsona otrzymujemy kolejne informacje oficjalne i prasowe (najnowsze poniżej). Za przyczynę zatonięcia podawany jest nagły szkwał, cała załoga spędziła na tratwach ok. 40 godzin, zanim została podjęta przez dwa statki. Teraz, w ciągu najbliższej doby, mają wrócić do domów. 
Przy okazji jeszcze raz przypomnę, że „Concordia” została zbudowana w Szczecinie, na podstawie oryginalnego projektu Ryszarda Langera, a nie w Gdańsku, jak mylnie podaje „Encyklopedia Żeglarstwa” (na str. 27). Budowę nadzorował i był pierwszym kapitanem Andrzej Marczak, a wśród kapitanów i kadry oficerskiej było wielu znanych szczecińskich żeglarzy, o czym pisałem w pierwszym komunikacie. Idea Kanadyjskiej Szkoły Pod Żaglami wzorowana była na doświadczeniach polskich, początkowo Kanadyjczycy czarterowali dla swoich słuchaczy „Pogorię” (w latach 1985-1991), potem zamówili w Szczecinie i zbudowali dla siebie „Concordię”, stąd często mówi się skrótowo, że ich żaglowiec wzorowany był na „Pogorii”, chociaż poza ożaglowaniem - jako barkentyna – znacznie odbiegał od „Pogorii”, na co zwrócił mi uwagę Marek Lewenstain, jeden  z pierwszych oficerów „Concordii”. Czasem „Concordia”, jako żaglowiec zbudowany w Polsce, zaliczana jest mylnie do tzw. „choreniówek”, ale to kolejna medialna pomyłka, jej konstruktorem nie był Zygmunt Choreń.

Wiesław Seidler   


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek