65 dni
16H 34M 48S

Wydarzenia wszystkie

czerwiec »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

NEWS
26.06.17
- Testy wyposażenia i odzieży żeglarskiej
« POWRÓT

Test preparatu do renowacji i czyszczenia Teaku - SIKA Teak Cleaner


Rozpoczęliśmy cykl nowych testów, które mają na celu ocenę skuteczności preparatów do konserwacji jachtów. Preparaty te mają za zadanie ułatwić życie każdemu wodniakowi i pomóc naszym jachtom w utrzymaniu czystości i zabezpieczeniu podczas normalnego użytkowania.

Testy prowadzimy dzięki uprzejmości firmy CMS właściciela znanego sklepu internetowego www.farbyjachtowe.pl i sklepu stacjonarnego z chemią jachtową w Szczecinie na ul. Przestrzennej 11.


Z uwagi na to, że zostałem niedawno "całkiem przypadkowo" armatorem jachtu z pokładem i elementami zabudowy kokpitu w drewnie egzotycznym Teak, zostałem zmuszony do wybrania jednej z metod odświerzenia w/w elementów i sprawienia aby jacht wyglądał ładniej niż po zimowaniu. (Pokład jachtu nie był dobrze zabezpieczony na zimę)

Pierwszy ordynarny i pracochłonny pomysł jaki wpadł mi do głowy to oczywiście zeszlifowanie powierzchniowej warstwy Teaku

Problem szlifowania dotyczy jednak niektórych zakamarków do których trudno dotrzeć papierem ściernym bez demontażu wybranych elementów (niektórych nie można zdemontować)

Zapytałem o radę również doświadczonego szkutnika: czy szlifować czy zastosować inną metodę? otrzymałem wskazówkę że muszę zwrócić uwagę na aktualną grubość drewna (poprzedni właściciele mogli zeszlifować już sporo i każde kolejne szlifowanie będzie nadmiernie i niepotrzebnie zmniejszało aktualną grubość grubość deski, takie szlifowanie powodować będzie rownież coraz większe wystawanie uszczelniającej gumy ponad klepki i powinno się ją wyrównać do poziomu desek poprzez ścinanie).

Podczas jednej z zeszłorocznych imprez regatowych wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie od sklepu www.farbyjachtowe.pl nowy preparat do czyszczenia pokładu z drewna egzotycznego Teak "SIKA Teak Cleaner"

Postanowiłem skorzystać z podarowanej butelki i zrobić test tego preparatu. Skontaktowałem się również ze specjalistą ze sklepu www.farbyjachtowe.pl, aby zapytać o to jak się zabrać za takie czyszczenie i w jaki sposób je przeprowadzić.

Mój kontakt ze specjalistą ze sklepu wymuszony był głównie tym, że instrukcja użycia preparatu zamieszczona na opakowaniu SIKA Teak Cleaner jest napisana mikro drukiem, nawet mój sokoli wzrok (pomimo mojego niemalże starczego wieku) nie był w stanie odczytać co tam napisano.

To jedyny minus preparatu jaki podczas testu udało mi się znaleźć podczas testu.

Pokład mojego jachtu był bardzo zanieczyszczony zielonym i szarym nalotem, w niektórych miejscach można było znaleźć plamy w obrębie kokpitu, a najgorzej wyglądał pulpit nad zejściówką do elektroniki na którym były niewyjaśnionego pochodzenia bardzo widoczne i nieestetyczne plamy i przebarwienia (pulpit znajduje się pod owiewką z materiału więc teoretycznie powinien być od góry chroniony przed warunkami atmosferycznymi - trudno mi wyjaśnić zaobserwowany stan drewna, musiało ono być prawdopodobnie jakimś płynem wcześniej zalane i zanieczyszczone ?)

Szczerze mówiąc obawiałem się w tym miejscu konieczności demontażu całego płata przedniego pulpitu i tego, że pomimo szlifowania - plamy i zacieki pozostaną i trzeba będzie ten element całkowicie wymienić na nowy.

Ale zacznijmy od początku:

Do czyszczenia zastosowałem szczotkę ryżową na kiju (do czyszczenia dużych powierzchnii pokładu i kokpitu), szczotkę ryżową ręczną (do czyszczenia elementów trudno dostępnych), wiaderko do wody oraz oczywiście testowany preparat SIKA Teak Cleaner, 

Zaplanowałem pierwsze czyszczenie pokładu podczas ulewnego deszczu, aby pokład najpierw był naturalnie namoczony, a potem żeby był dodatkowo równomiernie spłukiwany na całej powierzchnii podczas kolejnych cykli czyszczenia. Ulewny deszcz pomagał mi w spłukiwaniu preparatu, ale mógł mieć wpływ na obniżenie skuteczności czyszczenia pokładu (preparat był spłukiwany) więc nie wiem czy w tym przypadku nie popełniłem błędu? Być może lepiej było rozpocząć fazę czyszczenia na końcówce deszczu aby preparat mógł po szorowaniu spokojnie popracować na pokładzie.

Sektorami powoli czyściłem pokład, który był bardzo zszarzały, czyszczenia wymagała cała powierzchnia pokładu i kokpitu.

Płyn podawałem bezpośrednio z butelki na pokład lub na szczotkę ręczną, a potem rozprowadzałem preparat szczotką po czyszczonej powierzchnii i mocno szorowałem.

Kolejny etap to czas na pracę samego preparatu Sika TEAK CLEANER, a w tym czasie zabierałem się za czyszczenie kolejnych sektorów, a na tych wyszorowanych "pracował przez kilkanaście minut nałożony preparat". Wszystkie sektory ponownie szorowałem szczotką ryżową i wszystko obficie spłukiwałem wodą z wiaderka.

Cechą zastosowanego preparatu jest to, że podczas szorowania lekko się pieni i ma obojętny zapach.

Stan pokładu był tak kiepski, że czyszczenie musiałem powtarzać trzy krotnie.

Podczas trzech następujących bezpośrednio po sobie cykli czyszczenia i spłukiwania pokładu, oraz kokpitu i jednej sekwencji czyszczenia pulpitu do elektroniki zużyłem 3/4 butelki SIKA Teak Cleaner.

Dla oszczędniejszego racjonowania płynu, można go rozrobić w wiadrze z wodą co rekomendowane jest przez producenta, ja zdecydowałem się na bardziej skoncentrowaną dawkę, dozowaną bezpośrednio na elementy czyszczone.

Efekt czyszczenia był powalający, szczególnie w przypadku mocno zanieczyszczonego panelu przedniego do elektroniki (zobaczcie sami - widoczny na zdjęciach) - dodam że pulpit czyściłem tylko raz i widać jeszcze drobne zacieki i pozostałości zszarzałego drewna. Po kolejnym czyszczeniu myślę że te elementy będą lśniły :)

Spektakularny widok czyszczenia udało mi się uzyskać również w przypadku listewek podtrzymujących klapy w kokpicie. Na pierwszy rzut oka były zbutwiałe, brudne i sprawiały wrażenie elementów do natychmiastowej wymiany.

Po 1 cyklu czyszczenia okazało się że nie jest tak źle, wyglądają prawie jak nowe - SUPERRR :)

Niestety podczas czyszczenia tych listewek awarii uległ aparat w moim telefonie i nie mogłem efektu uwiecznić do testu.

Szczerze polecam ten preparat wszystkim miłośnikom pokładów i elementów Teakowych, nie zakładałem takiej skuteczności, rozpoczynając test i nie spodziewałem się osiągnięcia takiego efektu - a jednak można wyprowadzić nawet bardzo zabrudzone elementy do stanu prawie jak nowe:)

Oceniam ten preparat na 9+ w 10 stopniowej skali, minus jedynie za nieczytelną instrukcję no i cena nie jest mała (ale jak wiemy wszystkie preparaty jachtowe są dużo droższe od standardowej chemii dostępnej na rynku więc cena nie poraża na tle innych produktów chemii jachtowej)


DANE PRODUKTU:

SIKA Teak Cleaner + Brightner - 0,5L

Dostępność:Wysyłamy w 24 godziny

Czas realizacji/wysyłki:24 godziny

Koszt wysyłki:od 18,00 zł

Cena: 56,00 zł

OPIS:

Specjalna formuła dla równomiernego nabłyszczenia i czyszczenia do pokładów z drewna tropikalnego teak. Preparat niewymagający mocnego wcierania.

Sika Marine Teak System konserwuje i zabezpiecza pokłady drewniane przed starzeniem. Chroni powierzchnie przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Może być stosowany do konserwacji elementów drewnianych wewnątrz jachtu. System jest przetestowany i zatwierdzony do stosowania na pokładach z drewna tropikalnego tekuszczelnionych materiałem Sikaflex 290DC.

Pojemność [l]:0,5

Waga [kg]:0,6

LINK DO PRODUKTU SIKA Teak Cleaner - KLIKNIJ


Uzupełnieniem Sika TEAK CLEANER jest olej do zabezpieczenia drewna na pokładzie (nie testowaliśmy - zastanawiam się czy olejować wyczyszczony teak czy nie - opinie specjalistów są różne, sprawdzę jak zachowuje się teak po czyszczeniu bez olejowania)

SIKA Teak Oil - 0,5L (nie testowaliśmy)

Wysokogatunkowy olej z naturalnymi woskami. Zwiększa odporność drewna, przywraca naturalny kolor i strukturę drewna. Nie zawiera biocydów, środków. konserwujących. Jest fizjologicznie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt.
Sika Marine Teak System konserwuje i zabezpiecza pokłady drewniane przed starzeniem. Chroni powierzchnie przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Może być stosowany do konserwacji elementów drewnianych wewnątrz jachtu. System jest przetestowany i zatwierdzony do stosowania na pokładach z drewna tropikalnego teku szczelnionych materiałem Sikaflex 290DC.

Pojemność [l]:0,5

Waga [kg]:0,6

Olejkowanie pozwala zabezpieczyć elementy drewniane wykonane z drewna egzotycznego np. teaku lub iroco znajdujące się na zewnątrz łodzi. Dotyczy to szczególnie pokładu, ławek gretingów, relingów, itp. Olejkowanie zabezpiecza drewno przed szkodliwym wpływem atmosfery i wilgoci zachowując jednocześnie naturalne piękno drewna oraz jago właściwości przeciwpoślizgowe. olejki odporne są na działanie promieniu UV. Drewno należy zaolejkować przed sezonem po jego dokładnym oczyszczeniu i powtórzyć je przynajmniej raz w sezonie. Zabezpieczone drewno zachowuje swój naturalny kolor (nie utlenia się) i jest łatwe do utrzymania w czystości.


Firma CMS farbyjachtowe.pl od ponad 15 lat zaopatruje żeglarzy w produkty chemiczne do jachtingu, czyli

farby, lakiery, antifoulingi, żywice, kleje czy kosmetyki jachtowe. W ofercie znajdują się produkty takich marek jak

Epifanes, Oliva, Seajet, Sea-Line, Sika, West System, Yachticon i wiele innych. Klienci mogą liczyć na
pełen asortyment towarów w magazynie, szybką wysyłkę, atrakcyjne ceny bezpośrednio od producentów oraz

fachowe doradztwo przy wyborze produktów.

CMS Sp. z o.o.

ul. Przestrzenna 11
70-800 Szczecin
NIP 955-213-25-72
infolinia stacjonarne 801 508 560
infolinia komórki 913 508 560

GALERIA FOTOGRAFII


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek