363 dni
18H 4M 14S

Wydarzenia wszystkie

sierpień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
07.03.12
- Ubezpieczenia Artykuly Sailnews
« POWRÓT

Ratowanie mienia na wodzie - od teorii do praktyki


Ratowanie mienia na wodzie - od teorii do praktyki

Każdy odpowiedzialny kapitan zrobi wszystko, by uniknąć niebezpieczeństwa. Jednak zawsze przydarzyć się może awaria silnika, zerwanie kotwicy lub chwila nieuwagi podczas nawigowania, która będzie wymagać pomocy holownicznej lub zakończyć się może wejściem na mieliznę, z której ktoś będzie musiał nam pomóc zejść. Nie zawsze osoba udzielająca pomocy zadowoli się najlepszą butelką z zapasów pokładowych.

Koszty ratowania mienia mogą wynieść do 100% wartości jachtu. Może ono być świadczone przez prywatnych ratowników, co nie jest w praktyce wyjątkiem. Chodzą one często w parze z faktem aresztowaniem łodzi. Takie sytuacje prowadzą oczywiście do rozległych działań: począwszy od świadczenia przez ubezpieczyciela gwarancji w celu uwolnienia jednostki od aresztowania, do ostatecznego porozumienia w sprawie wynagrodzenia za ratownictwo w lokalnych sądach.

Prawo międzynarodowe i międzynarodowe konwencje w sprawie działań ratowniczych zapewniają wynagrodzenie za działania ratownicze i holowanie. Istotne do uzgodnienia kosztów ratownictwa są konkretne kryteria w celu ustalenia właściwej wagi ratownictwa w zależności od danej sytuacji. Na przykład, wartość uratowanych rzeczy, wysiłek ratowników i ich ryzyko, warunki pogodowe i uwarunkowania regionalne oraz użyte do ratowania środki. Słynne pytanie - Kto podjął czyją linę? - gra rolę w niewielu przypadkach.                                                                                         

W większości przypadków gorączkowa sytuacja zagrożenia stanowi dla kapitana znaczne obciążenie. W takiej chwili negocjowanie wynagrodzenia za ratownictwo, nie znając dokładnych kryteriów ich oceny, nie jest zalecane. Dlatego w chwili kiedy zostajecie kapitanem doradzamy, byście nie mówili o konkretnych kwotach i nie podpisywali umowy o ratownictwo bez konsultacji z Pantaenius. Najlepiej, jeśli po natychmiastowym kontakcie pozwolicie  naszym ekspertom prowadzić dalsze negocjacje. Warto mieć świadomość, że takie koszty w bezpośrednim zagrożeniu wypadkiem z tytułu polisy Casco, są w Pantaenius w pełni ubezpieczone i nielimitowane.

O ile ratownik nadal domagałby się natychmiastowego porozumienia zaleca się zawarcie porozumienia na podstawie tzw. Lloyds Open Form (LOF). Obejmują one zasadę "no cure - no pay" (bez powodzenia - nie ma zapłaty) oraz zapis o sądzie polubownym, który zapewnia w razie przyszłych sporów znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa prawnego.

W przeciwnym razie, należy niezwłocznie poinformować Pantaenius, nie składać żadnych oświadczeń o wartości jednostki lub tym podobnych, oraz przygotować szczegółowy opis przebiegu wypadku.

Na szczęście, w praktyce nie musimy codziennie korzystać z pomocy na wodzie. Jednak życie potrafi napisać czasem odmienne scenariusze. Warto w takim wypadku mieć pewność, że jesteśmy gotowi na cokolwiek, co może przyjść.

Warto pamiętać:

- Połączenia alarmowego należy używać tylko, gdy sytuacja nadzwyczajna/ istnieje bezpośrednie zagrożenie
- Skontaktuj się z ubezpieczycielem jak najszybciej to możliwe
- Nie zgadzaj się żadne koszty ratownictwa (użyj formularza Lloyd's Open Form)

- Utrzymaj, jeśli to możliwe, panowanie nad sytuacją
- Staraj się wykorzystać do ratowania, w jak największym możliwym stopniu własną załogę i sprzęt,
- Jeśli to możliwe, rób notatki lub zapisy rozmów z niosącym pomoc
- Zachowaj mapy i dziennik jachtowy jako rejestracja sytuacji w czasie otrzymanej pomocy
- Nie wolno dokonywać żadnych oświadczeń o wartości jachtu

 


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek