81 dni
22H 19M 49S

Wydarzenia wszystkie

maj »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
04.05.17
- Ubezpieczenia Artykuly Sailnews
« POWRÓT

„Uberyzacja” czarteru łodzi – utopia czy kłębek wątpliwości?- GlobeSailor.pl


Pojawienie się wielu nowych stron peer-to-peer (pośrednictwo między pojedyńczymi właścicielami) oferujących czarter łodzi zapoczątkowało gorącą dyskusję licznych Federacji Żeglarskich. Nie wiele osób wie, że metoda ta nie jest dozwolona dla łodzi zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii oraz na wodach brytyjskich. Istnieje jednak wiele firm Europejskich dających klientom z UK szansę na to, by wynająć łódź na Morzu Śródziemnym,  za pomocą modelu peer-to-peer.

Europejskie firmy świadczące usługę pośrednictwa peer-to-peer cieszy się coraz większą popularnością. To z kolei zwraca uwagę na pewien obszar szarej strefy, a także na poważne braki w regulacjach prawnych i decydentach, które wcześniej były całkowicie pomijane. Dlaczego w większości Państw Europy taki czarter jest legalny a na Wyspach budzi on spore wątpliwości? Problem tkwi w bezpieczeńśtwie. Za co dokładnie odpowiada sternik? Co z kwestią dzielenia się jachtem? Lub też stałym czarterem łodzi? Nie mniej nurtujących kwestii związanych jest z obowiązkowym sprzętem bezpieczeństwa. Podobnie jak Uber i Airbnb, czarter łodzi metodą peer-to-peer jest w stanie zaoferować swoje usługi w najniższych cenach właśnie dzięki niejasnym przepisom i lukom prawnym. Agencje pośredniczące łodzie na zasadach peer-to-peer długo jeszcze będą chwaliby się wątpliwościami występującymi na każdym kroku dlatego też jeżeli zależy Ci na jasność i przejrzystość oferty zapoznaj się z ofertami czarterów jachtów online typu – GlobeSailor.pl

Spójrzmy jednak na to z innej strony- tak naprawdę czarter łodzi peer-to-peer istniał od zawsze. Bez względu na to, czy kolega z pracy wynajmie Ci swoją łódź w Saint Tropez w wakacje, czy skorzystasz z ogłoszenia na jednym z forów- jest to dokładnie ta sama koncepcja. Dla właścicieli wynajem łodzi zawsze był dość powszechną praktyką. Dlatego też samo pojęcie nie jest całkowicie nowe. Z drugiej jednak strony, w ciągu ostatnich 2 lat w Internecie pojawiło się wiele portali w całości poświęconych czarterom łodzi, obejmujących cały jego proces: począwszy od poszukiwania właściwego jachtu, wyceny, a kończąc na rezerwacji i finalizacji umowy. Jakie są więc rokowania dla tych nowych platform internetowych? W jaki sposób mogą one wpłynąć na ten portowy świat?

Jednym z głównych celów Federacji Żeglarskich jest umożliwienie szerszego dostępu do łączonych rejsów wycieczkowych. Jest to oczywiście możliwe właśnie dzięki metodzie peer-to-peer! Czarter łodzi od armatora na zaledwie kilka godzi nie jest łatwy do zrealizowania. Koszt przygotowania łodzi, czyszczenia i całego procesu zameldowania jest duży. Dlatego też opłaca się on tylko za kwotę nie mniejszą niż 600 lub 700€. Prywatni właściciele nie mają takich ograniczeń, i choć nie mogą liczyć na podobne obroty, to są w stanie zapewnić usługi lokalne, dzięki którym koszt wycieczki to 100 € lub 200 € euro od osoby. Peer-to-peer czyni  czarter łodzi bardziej dostępnym i pozwala rozwijać się tej gałęzi rynku, trafiając do coraz większego grona szukających tego rodzaju przyjemności klientów.

Jednak pod względem ekonomicznym to czy ten krótkoterminowy, a także sezonowy i sporadyczny rodzaj wynajmu jest wystarczający, by usatysfakcjonować także i tą trzecią stronę? Trudno powiedzieć. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do rynku najmu samochodów lub mieszkań, żeglarstwo jest bardzo ograniczone ze względu na sezonowość. Tylko nieliczni będą mogli wybić się z tłumu i uczynić ich działalność opłacalną, osiągając wystarczającą liczbę klientów i rezerwacji przez cały rok.

Aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów oraz móc zaoferować obszerniejszy katalog łodzi, w ciągu ostatniego roku platformy peer-to-peer poszerzyły swój wachlarz o profesjonalnych najemców. Lepsza obsługa, większa liczba jachtów i krótszy czas reakcji ... na co więc tutaj mianoby narzekać? Często oznacza to znacznie łatwiejszy sposób na to, aby uzyskać kompleksową i rzetelną informację od profesjonalisty, niż to ma miejsce w przypadku nieznanego prywatnego właściciela. Wskazania sugerują, że średnio ponad 60% jachtów dostępnych na tych portalach są częścią floty właśnie takich profesjonalistów. Z pewnością nie ma więc w tym nic, co mogłoby zaniepokoić żeglarzy lub też zwolenników ekonomii współpracy.

Do tej pory nie było zresztą większych problemów. Prawie wszystkie wspólnoty nieruchomości i wynajmu samochodów zostały także włączone w oferty profesjonalistów. Jednak problemy mogą się pojawić w odniesieniu do jakości usług świadczonych przez najemców. Gdy agencja wybiera swoje partnerskie floty, istnieje duże zróżnicowanie nie tylko łodzi, ale i najemców. Takie platformy niewątpliwie dają nieocenioną szansę mniejszym firmą, aby promować swoje łodzie dla zupełnie nowej bazy klientów i w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak kiedy nastąpi wreszcie ten wymarzony moment i zrobisz pierwszy krok na pokładzie wybranej łodzi - kontrakt, który wydawał się w Internecie idealny, może okazać się totalnym koszmarem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na oferty, które są po prostu zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe!

Rynek czarteru łodzi jest już bardzo rozbudowany, a nowe platformy tylko komplikują sprawę coraz bardziej. Dlatego klienci powinni przede wszystkim uważnie przeczytać dostępne opinie, wystawione przez innych użytkowników, lub też skontaktować się z doradcą, który powinien być w stanie zweryfikować zdjęcia łodzi, kopie ubezpieczenia morskiego i certyfikacji.

Federacje Żeglarskie podkreślają kwestie związane z odpowiedzialnością właściciela w przypadku dzielenia się łodzią. Rzeczywiście, niektórzy właściciele zgadzają się wynająć ich łódź, jeśli będą mogli również być obecni na pokładzie. Dostają więc zapłatę za wynajem, lecz także za ich usługi jako kapitana. Ta opcja jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy właściciel ma niezbędne kwalifikacje (np. Master 200). Mogą więc osobiście ugościć klientów na pokładzie, ale są też „kryci” w razie wypadku. Jeśli chodzi więc o kwestię dzielenia łodzi, powinniśmy sprawdzić specjalistyczne strony internetowe, które omawiają szczegółowo wymianę załogi w każdym zakątku świata.

Ogólnie rzecz biorąc, czarter jachtu peer-to-peer wydaje się być skutecznym rozwiązaniem, które pozwala kierować najnowszymi wyzwaniami stojącymi przed przemysłem morskim. Większa dostępność i możliwość czarteru krótkoterminowego sprawiają, że żegluga rekreacyjna jest w zasięgu ręki nowej generacji klientów. Niemniej jednak ten nowy trend musi być ściśle monitorowany, szczególnie w przypadku wynajmu na okres kilku dni. Przede wszystkim powinno się wyjaśnić wszelkie szczegóły, aby upewnić się, że klienci mogą bezstresowo cieszyć się wakacjami i żeglować bezpiecznie.

 „Uberyzacja” eksploatacji łodzi stawia przed nami pytania, które należy sobie zadać w odniesieniu do branży morskiej jako całości, jak i jej poszczególnych form, a przede wszystkim w zakresie zmieniających się praktyk w sektorze żeglugi i rosnących wymaganiach klientów. 

www.GlobeSailor.pl


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek