359 dni
3H 50M 56S

YARDSTICK - KALENDARZ

sierpień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

NEWS
30.03.19
- Yardstick Sailnews
« POWRÓT

Video - Trzecie Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina - za nami


Aktualizacja 30.03.2019

W sobotni wieczór poznaliśmy laureatów trzecich Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Nagroda główna im. kpt. Ludomira Mączki trafiła do Macieja Krzeptowskiego.

Do tegorocznych Nagród Żeglarskich wpłynęło 101 zgłoszeń. Spośród 33 nominacji nagrody zostały wręczone w 11 kategoriach.

- Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością ­– zaczął Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. ­– Osoby, które zdobywają Nagrody krzewią ideę żeglarskie i dają piękny przykład dla młodych pokoleń. Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z takim uznaniem. Gratuluję wszystkim laureatom. Tak naprawdę grupa osób, które zasługują na wyróżnienie jest jeszcze większa. A same Nagrody pokazują, jaki naprawdę morski jest Szczecin.

Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10.000 zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.

- Gdy wsiadałem z Ludkiem na „Marię” nie sądziłem, że tak to się skończy – mówił kpt. Maciej Krzeptowski, podczas odbierania głównej statuetki. – Bardzo dziękuję…jestem niesamowicie wdzięczny za tę statuetkę.

W trakcie gali uczczono także pamięć Janusza Charkiewicza, członka kapituły, który zmarł nagle 21 marca.

Poniżej prezentujemy tegorocznych zwycięzców, wraz z uzasadnieniami przyznania nagród.

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki - Maciej Krzeptowski

Za wierność idei swobodnego żeglowania po morzach i oceanach w poszukiwaniu przyjaźni i nieodkrytych lądów. Za znaczący wkład w rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i w Polsce oraz wskazywanie drogi młodym adeptom żeglarstwa za horyzont, ku wielkiej wodzie.

Rejs Roku - Nagroda im. Wyszaka - Mateusz Stodulski

Za wyjątkowy rejs rodzinny dookoła świata i realizację pięknych marzeń o odkrywaniu dalekich lądów i oceanów.

Żeglarz Roku - Szymon Kuczyński  

Za rejs dookoła świata bez zawijania do portów małą łódką „Atlantic Puffin” i podjęcie wyzwania opłynięcia globu na trasie Plymouth – Plymouth, w jak najkrótszym czasie.

Regatowiec Roku - Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego - Jakub Rodziewicz

Za zajęcie pierwszego miejsca w Pucharze Europy w klasie Laser Standard i zdobycie tytułu Mistrza Europy w kategorii U21 w klasie Laser Standard.

Popularyzator Żeglarstwa - Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski - Zenon Szostak

Za ponad 40-letnią działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa, szczególnie akademickiego, na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.

Nagroda kota Umbriagi - Sekcja Żeglarska Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie

Za osiągniecia na polu popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina - Katarzyna Wolnik-Sayna

Za znaczący wkład w utrwalenie pamięci o wybitnych żeglarzach i ich rejsach, które przeszły do historii żeglarstwa regionalnego oraz polskiego.

Wydarzenie Żeglarskie - Regaty Zeesenbootów

Dla regat popularyzujących żeglarstwo na Pomorzu Przednim, będących częścią kultury zessenbootów, promujących dawne regionalne żeglowanie.

Młody Żeglarz Roku - Filip Miłoszewski

Nadziei regionalnego żeglarstwa, który osiągnął w roku 2018 wybitne wyniki sportowe w żeglarstwie regionalnym, polskim i międzynarodowym.

Trener Roku - Robert Siluk

Najlepszemu trenerowi na Pomorzu Zachodnim, którego zawodnicy osiągają wybitne rezultaty w żeglarstwie sportowym, zarówno w regionie, w Polsce, jak i na świecie.

Żeglarska Nagroda Specjalna - Peter Dorleij

Popularyzatorowi kultury łodzi rybackich typu Botter i pomorskich łodzi typu zessenboot.

Sobotnie spotkanie w Starej Rzeźni było okazją do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy. Gali towarzyszyły prezentacje filmów ukazujące żeglarskie zmagania, wspólne rozmowy oraz występy artystyczne.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Szczecin oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.


Aktualizacja marzec 2019

Znamy nominowanych do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 30 marca br. Decyzje podejmie Prezydent Miasta.

W 2019 roku w Międzynarodowych Nagrodach Żeglarskich Szczecina nagrody przyznane zostaną w jedenastu kategoriach. Nową kategorią jest nagroda „Trenera Roku im. Teodora Czarneckiego”. Listę nominowanych prezentujemy poniżej.

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki
• Szymon Kuczyński – Żeglarz. Jako trzeci Polak przepłynął samotnie świat non stop, klasyczną trasą wokół trzech przylądków, na najmniejszym do tej pory jachcie „Atlantic Pufiin” typu Maxus 22. 
• Maciej Krzeptowski - Żeglarz wierny ideom kapitana Ludomira Mączki, któremu towarzyszył w wyprawach. Popularyzator żeglarstwa, działacz społeczny, biorący czynny udział w życiu żeglarskim.
• Witold Zdrojewski - Kapitan jachtowy, sędzia żeglarski, instruktor żeglarstwa, komandor Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie, nauczyciel akademicki. Z żeglarstwem związany od roku 1947.
Rejs Roku - Nagroda im. Wyszaka
• Mateusz Stodulski - Żeglarz z Kamienia Pomorskiego, który przygotował i odbył rodzinną wyprawę dookoła świata na jachtach „Sputnik II” i „Sputnik III”. Żegluga trwała cztery lata.
• Rejsy Odkrywców Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina - Rejsy zorganizowane z okazji 100-lecia niepodległości, wpisany w miejski projekt „codziennie Polskę tworzyMy”. Organizowane w 4 etapach na 3 jednostkach.
Żeglarz Roku
• Artur Wasilewski – Żeglarz. Od września 2015 do maja 2018, przez 964 dni na jachcie „Wassyl” przemierzył dookoła świat pokonując jednocześnie 40.000 mil morskich. 
• Szymon Kuczyński - Jako trzeci Polak w historii krajowego żeglarstwa opłynął świat samotnie non-stop, wokół trzech przylądków, najmniejszym jachtem w dziejach światowego żeglarstwa.
• Andrzej Górajek – Żeglarz. W roku 2018 ustanowił rekord żeglugi na północ u wybrzeży Grenlandii Wschodniej i odbył szereg rejsów w Arktyce.

Regatowiec Roku - Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego
• Jakub Rodziewicz - Mistrz Europy U21 w klasie Laser Standard, Mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Polski w klasie Laser Radial, członek kadry narodowej seniorów. Kandydat do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020. 
• Patryk Zbroja – Mistrz Polski w formule match-racing, zdobywca 3 medali w Młodzieżowych Żeglarskich Mistrzostwach Polski na jachtach typu Mantra. W rankingu światowym sterników Międzynarodowej Organizacji Żeglarskiej ISAF zajmuje 10 miejsce. 
• Bartosz Piotrowski z załogą La Besto – Sternik La Besto, który wraz ze swoją załogą w 2018 roku zdobył Międzynarodowe Mistrzostwo Polski oraz Mistrzostwo Świata w klasie Micro. Na swoim koncie ma także złoto i srebro w Mistrzostwach Świata w klasie Micro. 
Popularyzator Żeglarstwa - Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski
• Zenon Szostak – Żeglarz. Twórca, redaktor i wydawca kwartalnika o tematyce żeglarskiej „Zeszyty Żeglarskie”. Od ponad 40 lat aktywnie działa na rzecz żeglarstwa w regionie zachodniopomorskim. 
• Hanna Żurawska - Od 1972 roku nieprzerwanie zajmuje się edukacją żeglarską dzieci i młodzieży w Świnoujściu. Współtwórczyni przeglądu piosenki żeglarskiej „Wiatrak” i przeglądu piosenki żeglarskiej dla dzieci „Wiatraczek”.
• Maciej Cylupa – Od 2007 roku organizuje szereg imprez żeglarskich w całej Polsce, wśród nich m.in. Mistrzostwa Europy i Świata w match racing, regaty Polska Ekstraklasa Żeglarska. 
Nagroda kota Umbriagi
• Jakub Guźlecki – Wicemistrz Polski młodzików w windsurfingu. Pierwsze kroki stawiał na optymiście, jednak to deska windsurfingowa stała się jego najlepszym kompanem w żeglarskich zmaganiach. 
• Aleksandra Bobrowska - Członek Wojewódzkiej Kadry Młodzików województwa zachodniopomorskiego. W Mistrzostwach Polski zajęła III miejsce. Na koniec sezonu 2018 uplasowała się na drugim miejscu w rankingu PSKO.
• Sekcja Żeglarska Miejskiego Domu Kultury w Stargardzie – Od 1950 roku Pracownia Żeglarska Miejskiego Domu Kultury w Stargardzie uczy i szkoli przyszłych żeglarzy, studentów Akademii Morskiej czy instruktorów żeglarstwa.
Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina
• Paweł Szatkowski – Rzeźbiarz. Wykonał szereg realizacji rzeźbiarskich, które zostały ulokowane na szczecińskiej Alei Żeglarzy, z czego 5 zostało zamontowane tam w 2018 roku.
• Chór Akademii Morskiej w Szczecinie – Liczne koncerty i uczestnictwo w największych imprezach morskich sprawiają, że chór promuje kulturę żeglarską oraz muzyczną literaturę marynistyczną nie tylko w kraju ale również na całym świecie.
• Katarzyna Wolnik-Sayna – Dziennikarka Radia Szczecin, specjalistka od spraw związanych z żeglarstwem. Autorka audycji „Szkoła pod żaglami”, oraz książki „Przez morze bez kapci”, która jest zbiorem reportaży radiowych na temat wilków morskich i żeglarzy. 
Wydarzenie Żeglarskie
• Rejsy Odkrywców Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina - Rejsy zorganizowane z okazji 100-lecia niepodległości, wpisany w miejski projekt „codziennie Polskę tworzyMy”. 
• Jarmark Sail Świnoujście - Impreza łącząca wydarzenia sportowe (Mistrzostwa Świata w Klasie Micro i regaty w klasie 505) oraz kulturalne przeglądy piosenek żeglarskich: Wiatrak i dla dzieci Wiatraczek. 
• Regaty Zeesbootów - Regaty na historycznych łodziach rybackich Zeesboot (obecnie oldtimerów) organizowane regularnie w Wurstow. Wydarzenie o znaczeniu edukacyjnym z wieloletnią tradycją, które pielęgnuje pamięć pomorskiego rybołówstwa żeglarskiego. 
Młody Żeglarz Roku
• Mikołaj Silny – Członek Kadry Narodowej Juniorów w klasie Laser Radial. W 2018 roku zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów. Brązowy medalista Mistrzostw Polski w sprincie.
• Filip Miłoszewski – Mistrz Polski Juniorów w klasie Laser 4,7. Złoty medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Żeglarstwie 2018. Zawodnik Kadry Narodowej Juniorów w klasie Laser 4,7. 
• Jakub Guźlecki – Wicemistrz Polski w klasie Bic techno 293 w kategorii 4.0. Jakub wielokrotnie stawał na podium zdobywając m.in. wicemistrzostwo Polski młodzików w windsurfingu. 
Trener Roku im. Teodora Czarneckiego
• Robert Siluk - Trener i wychowawca czołowych polskich żeglarzy, m.in. Agnieszki Skrzypulec, Kacpra Ziemińskiego i Jakuba Rodzewicza. Trener klas Laser w klubie SEJK Pogoń Szczecin. Trener kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie Laser Standard.
• Grzegorz Durdyń – Instruktor sportowy, prowadzi sekcję Optimist Regatowy w Centrum Żeglarskim. Szkoleniowiec cieszy się ogromnym zaufaniem swoich wychowanków, z którymi chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. 
Żeglarska Nagroda Specjalna
• Peter Dorleijn – Pielęgnuje historię i tradycję łodzi żeglarskich Botter Zuidersee. Były redaktor naczelnym magazynu „Tagrijn”. Autor pięcioczęściowego dzieła o żeglarstwie rybackim oraz albumu o konstrukcji Botterów.
• Centrum Żeglarskie w Szczecinie – Jedyny ośrodek kajakarstwa morskiego w Zachodniopomorskiem oraz jednym z nielicznych w kraju. W 2018 roku zorganizowała wyprawę kajakową wokół Bornholmu. 
• Izabella Kidacka – Sędzia regatowy, organizator Etapowych Regat Turystycznych. Pomysłodawczyni i organizator Konkursu Piosenki Żeglarskiej SZANTY FAN, odbywającego się podczas ERT.


Styczeń 2019

Nagrody Zeglarskie Szczecina dedykowane sa osobom i instytucjom szczególnie zwiazanym z zeglarstwem.
Zwracamy sie do Panstwa z prosba o zgłaszanie kandydatur, sposród których kapituła wybierze 11 laureatów.
Zgłoszenia beda trwały od 10 stycznia do 15 lutego.
Kandydatów do nagród zgłaszac moga:
• mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski;
• Członkowie Kapituły;
• instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie.
Odpowiednie formularze zgłoszeniowe znajdziecie Państwo na stronie internetowej Nagród Żeglarskich: www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl
Spośród nadesłanych drogą mailową kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień. W przypadku zgłoszenia kandydatury członka Kapituły do jednej z Nagród, zostanie on wyłączony z prac Kapituły dotyczących tego wyróżnienia. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 30 marca 2019 r.
1. NAGRODE IMIENIA KAPITANA LUDOMIRA MACZKI może otrzymać żeglarz z terytorium Polski, Pomorza Przedniego i polonijny. Nagroda może zostać przyznana za:
• nieprzeciętne osiągnięcie żeglarskie, które miało miejsce w ciągu dwóch minionych lat poprzedzających przyznanie Nagrody;
• dokonania związane z kulturą morską (za które uznaje się między innymi: wyreżyserowanie filmu; napisanie książki o
tematyce żeglarskiej/ morskiej; prowadzenie działalności publicystycznej lub propagowanie kultury marynistycznej, w czasie nie krótszym niż 15 lat);
• za całokształt działalności w dziedzinie żeglarstwa osób, które prowadziły co najmniej 20-letnią, wybitną aktywność w
tej dziedzinie. Laureat Nagrody im. kapitana Ludomira Mączki otrzymuje: rzeźbę - statuetkę LUDOMIRA oraz 10.000 PLN netto ufundowane przez Gminę Miasto Szczecin. Imię i nazwisko laureata umieszczenie zostanie na tablicy informacyjnej w szczecińskiej Alei Żeglarzy.
2. REJS ROKU  NAGRODA IMIENIA WYSZAKA, przyznawana jest kapitanowi (sternikowi) wybitnego rejsu, który
zakończył się w roku poprzedzającym rozdanie Nagród i był związany z Pomorzem Zachodnim lub Przednim (osobą kapitana lub jachtem z załogą złożoną w większości z żeglarzy mieszkających na Pomorzu Zachodnim). Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
W tym roku do grona kategorii, w których Prezydent Miasta Szczecin (na rekomendację członków Kapituły) będzie mógł przyznać nagrody dodaliśmy jeszcze jedną - Trener Roku - Nagroda imienia Teodora Czarneckiego. Łącznie można przesyłać zgłoszenia aż do 11 kategorii: Ustanowienie Nagród Żeglarskich Szczecina stanowi podkreślenie charakteru stolicy Pomorza Zachodniego jako miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.
3. ZEGLARZ ROKU - Nagroda przyznawana jest żeglarzowi z Pomorza Zachodniego lub Przedniego za szczególne osiągnięcia związane z żeglarstwem. Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
4. REGATOWIEC ROKU  NAGRODA IMIENIA KAPITANA KAZIMIERZA KUBY JAWORSKIEGO przyznawana jest żeglarzowi regatowemu lub trenerowi regatowemu z Pomorza Zachodniego, który osiągnął nieprzeciętne sukcesy w
żeglarstwie wyczynowym.
5. POPULARYZATOR ZEGLARSTWA  NAGRODA IMIENIA KAPITANA KAZIMIERZA HASKI przyznawana jest osobie, która popularyzuje żeglarstwo na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, w czasie nie krótszym niż 10 lat.
6. NAGRODA KOTA UMBRIAGI. Nagroda stanowi wyróżnienie przyznawane za znaczące osiągnięcia na polu żeglarstwa lub jego popularyzację. Przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz placówek oświatowych Pomorza Zachodniego i innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci.
7. NAGRODA KULTURALNA ZEGLARSKIEGO SZCZECINA przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym, organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom, instytucjom oraz innym podmiotom za działalność artystyczną lub kulturalną o tematyce morskiej (wodnej, żeglarskiej) o szczególnym znaczeniu dla Szczecina lub Pomorza Zachodniego.
8. WYDARZENIE ZEGLARSKIE jest Nagrodą, którą wyróżnia się organizatora: regat, uroczystości, imprez, koncertów, festiwali, wystaw o tematyce żeglarskiej lub innych nieprzeciętnych wydarzeń z nimi związanych, które zostały zorganizowane na terenie Szczecina lub Pomorza Zachodniego.
9. MŁODY ZEGLARZ ROKU. Nagroda przyznawana jest okazjonalnie nie częściej niż raz w roku, dla żeglarza w wieku od 14 do 23 lat - mieszkańca Pomorza Zachodniego, który wyróżnił się w czasie regat lub rejsu postawą, zachowaniem godnym naśladowania lub nieprzeciętnym czynem, a jego wyróżnienie jest godne uhonorowania.
10. TRENER ROKU  NAGRODA IMIENIA TEODORA CZARNECKIEGO. Nagroda przyznawana jest osobie, będącej mieszkańcem Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, która wyróżnia się pasją oraz zaangażowaniem w edukację początkujących żeglarzy
11. ZEGLARSKA NAGRODA SPECJALNA. Nagroda przyznawana osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką, nie kwalifikującej się do przyznania wyżej opisanych nagród.
www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl
Nagrody opisane w punktach 1 - 8 i 10 przyznawane będą co roku, z zastrzeżeniem, że w razie braku zgłoszeń kandydatur do poszczególnych Nagród lub gdy zgłoszone kandydatury nie będą licowały z prestiżem Nagród Żeglarskich Szczecina członkowie Kapituły będą mogli odstąpić od przyznania wyróżnienia w danej kategorii. Nagrody z punktów 9 i 11 będą przyznawane okazjonalnie.
Zachecamy srodowisko zeglarskie do zgłaszania kandydatur do poszczególnych Nagród!

Załączniki:
Zgłoszenia do nagrody Kpt. Ludomira Mączki
Zgłoszenia do nagród Żeglarskich Szczecina« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek


Zamknij okno [x]