55 dni
10H 50M 20S

YARDSTICK - KALENDARZ

wrzesień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

NEWS
18.01.19
- Yardstick Sailnews
« POWRÓT

Zgłoszenia do V Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Gdyni


Piąta edycja reaktywowanej po latach przez Pomorski Związek Żeglarski Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbędzie się w Gdyni 16 marca. Zapraszamy wszystkich żeglarzy.
- Bezpieczeństwo było, jest i będzie jednym z najważniejszych aspektów żeglarstwa - mówił w ub. roku witając blisko 200 uczestników konferencji prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
W trosce o to co najważniejsze, zorganizowane zostanie również tegoroczne spotkanie. Toczyć się będzie pod hasłem „Studia przypadków". Ośmiu prelegentów, wybitnych fachowców w swoich dziedzinach opowie o konkretnych wydarzeniach, zjawiskach, problemach. Pokażą wypadki, przybliżą tragedie, wskażą błędy i przykłady pozytywne.

V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa: Studia przypadków Program
Termin: sobota, 16 marca 2019 r.
Miejsce: sala koncertowa Portu Gdynia, Gdynia, ul. Rotterdamska 9
Organizator: Pomorski Związek Żeglarski
09.30-09.55 - rejestracja uczestników
10.00 - otwarcie konferencji
10.15-10.40 - Ryszard Leszczyński: Największe, najbardziej spektakularne katastrofy i wypadki morskie statków powojennego siedemdziesięciolecia
dyskusja: 10.40-10.50
10.55-11.15 - Aleksander Gosk: 70 lat po zatonięciu „Pośwista" - wybrane tragiczne epizody w polskim żeglarstwie.
dyskusja: 11.15-11.25
11.25- 11.40 - przerwa na kawę
11.45-12.15 - Witold Kuczorski: Typowe wypadki morskie
dyskusja: 12.15-12.25
12.30-13.00 - Mirosław Orzeszek: Regularne szkolenia żeglarzy, a skuteczność pomocy z lądu, morza i powietrza
dyskusja: 13.00-13.10
13.10-13.55 - przerwa na lunch
14.00-14.35 - Roman Paszke: Przygotowanie do regat oceanicznych pod kątem bezpieczeństwa
dyskusja: 14.35-14.45
14.50-15.25 - Radosław Kowalczyk: Kompleksowy system zapewnienia bezpieczeństwa żeglarza we francuskich regatach oceanicznych
dyskusja: 15.25-15.35
15.35 - 15.50 - przerwa na kawę
15.55-16.25 - Teresa Siedlecka: Bezpieczeństwo żeglugi jachtów na akwenie portu Gdańsk
dyskusja: 16.25-16.35
16.40-17.10 - Szymon Kuczyński: Jak bezpiecznie dwukrotnie samotnie opłynąć świat
dyskusja: 17.10-17.20
17.20 - zakończenie konferencji


PRELEGENCI:
Ryszard Leszczyński jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Uniwersytetu Gdańskiego, starszym oficerem mechanikiem okrętowym, wieloletnim pracownikiem Polskich Linii Oceanicznych, autorem trzytomowej pracy „Tragedie rybackiego morza", a także czterotomowego studium „Ginące frachtowce". Zastępca delegata ministra przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni.
Omówi katastrofy i wypadki morskie statków łowczych rybołówstwa morskiego, floty transportowej, floty pomocniczej PMH oraz jednostek obcych bander, na których zatrudnieni byli polscy oficerowie i marynarze.
Aleksander Gosk to wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, współpracownik Działu Armatorskiego Uniwersytetu Morskiego. Publicysta morski, propagator historii, tradycji i edukacji morskiej, koordynator projektu „Rejs Roku - Srebrny Sekstant".
Jego wystąpienie poświęcone zostanie kilku wybranym, tragicznie zakończonym, „bezpowrotnym rejsom" polskich jachtów.
Witold Kuczorski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w stanie spoczynku, w latach 1990-2009 pracował w Izbie Morskiej i Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni kierując pracami składów orzekających m.in. w sprawach: katastrofy promu „Jan Heweliusz", zatonięcia jachtu „Bieszczady" czy wypadku „Daru Młodzieży" w Alesund.
Jego prezentacja dotyczyć będzie problematyki wypadków jachtów i będących na ich pokładach żeglarzy przez pryzmat współdziałania żeglarzy z prowadzonym jachtem, w warunkach niebezpieczeństw generowanych podczas żeglugi morskiej. Dużo uwagi poświęci zagadnieniu udziału tzw. „czynnika ludzkiego" w zaistniałych wypadkach.
Kpt. mar. rez. Mirosław Orzeszek jest oficerem Marynarki Wojennej RP. Ratownikiem pokładowym, instruktorem spadochronowym, ekspertem z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego, nurkiem ratownictwa morskiego, wykładowcą Szkoły Morskiej w Gdyni, a także biegłym rzeczoznawcą wypadków morskich i lotniczych. Na pokładzie śmigłowców ratowniczych SAR wylatał łącznie ponad cztery tysiące godzin, brał udział w ponad 48 akcjach ratowniczych nad morzem.
Podczas wystąpienia określi istotne czynniki pomocy żeglarzom będącym w potrzebie. Często udzielają jej inne jednostki pływające, ale równie często w akcjach ratowania życia na morzu wykorzystywane są śmigłowce.
Roman Paszke, kapitan jachtowy, regatowiec, nawigator, skipper, budowniczy jachtów, wykładowca i instruktor. Jest aktywnym żeglarzem morskim od lat 70. Przepłynął załogowo i samotnie ok. 200 tys. Mm w rejsach, regatach oraz podczas żeglarskich rekordów na wszystkich oceanach świata. Zwycięzca i uczestnik wielu międzynarodowych regat.
Omówi przygotowanie do regat jachtu i załogi. Opowie na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed zawodami i w czasie wyścigu. Przeanalizuje zagadnienie na przykładach regat Fastnet (szczególnie Fastnet ‘79), Channel Race, The Race, kilku Long Offshore i mistrzostw świata jachtów morskich.
Radosław Kowalczyk, kapitan jachtowy i motorowodny, jest najbardziej doświadczonym żeglarzem klasy Mini w Polsce. Uczestnik wielu regat na wodach Zatoki Biskajskiej, Morza Irlandzkiego i Oceanu Atlantyckiego, o łącznym doświadczeniu ponad 14 000 Mm, w większości w żegludze samotnej. Dwukrotny uczestnik Mini Transat, czterokrotny regat Fastnet.
Na przykładzie osobistych startów i akcji ratunkowej w regatach Mini Transat, powie skąd czerpać wiedzę i doświadczenie, omówi działania żeglarza dla podniesienia bezpieczeństwa żeglugi, a także współpracę służb i ludzi morza.
Teresa Dembowska-Siedlecka, starszy oficer portu w Kapitanacie Portu Gdańsk. Ukończyła Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, Wydział Transportu Morskiego - kierunek - Nawigacja Morska.
Omówi m.in. przepisy dotyczące warunków, które jacht rekreacyjny i komercyjny powinien spełnić, aby mógł wyjść z portu i przepisy dotyczące warunków bezpieczeństwa, które taka jednostka powinna spełnić podczas uprawiania żeglugi na wodach morskich.
Szymon Kuczyński to żeglarz, głównie samotnik. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu. Z sukcesami startuje w regatach morskich. Dwukrotnie samotnie opłynął świat (za drugim razem non stop) na małym jachcie „Atlantic Puffin".
Zajmie się odpowiedzią na pytanie - czy wielkość jachtu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność żeglugi? Opowie o regatowym podejściu do żeglowania i przygotowania jachtu, o niedocenionej roli załogi, a także o kondycji, przygotowaniu merytorycznym, wytrzymałości fizycznej i psychicznej.
*
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia na email:ilona.miluszewska@pozz.org.pl przyjmujemy do 28 lutego 2019 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu e-mail i numeru telefonu.
Spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca, w sali koncertowej Portu Gdynia, przy ul. Rotterdamskiej 9.
Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski. Odbędzie się ona pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.
Tekst: Ilona Miluszewska

 

 

 


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek


Zamknij okno [x]