NHC - KALENDARZ

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
OGŁOSZENIA
17.11.23 - Sprzedaż
Nowy sklep żeglarski Jachting.pl
NHC to najdziwniejsza formuła przeliczeniowa stosowana w regatach z jaką mieliśmy doczynienia (6 sezonów doświadczeń), wśród zachodniopomorskich żeglarzy NHC jest nieoficjalnie i "pieszczotliwie" nazywana "Formułą CHGW".
NHC przypomina w pewnym stopniu grę hazardowo - taktyczno - matematyczną polegającą na rozwiązywaniu w trakcie wyścigu zgadywanki określającej optymalny (najczęściej nie najszybszy - jak w normalnych zawodach sportowych !!! ) czas wejścia twojego jachtu na metę w poszczególnych wyścigach, aby wygrać całe regaty.
NHC składa się z kilku prostych i dziwnych zależności (to jedyna na świecie - "czasowa formuła statystyczna przeznaczona do przeliczania regat").
NHC nie posiada cech formuły sportowej motywującej do jak najszybszego i maksymalnie perfekcyjnego żeglowania !!!! - zawodnicy zmuszeni są do kalkulowania optymalnego w porównaniu do innych jachtów czasu wejścia na metę. !!!!
NHC w bardzo ograniczonym zakresie bierze pod uwagę typ jachtu i jego wyposażenie (przelicznik bazowy), nie bierze pod uwagę umiejętności załóg, perfekcyjnego jak najszybszego żeglowania i różnic w wyposażeniu jachtów tego samego typu.
NHC ocenia głównie zależności czasowe wejścia na metę. W uproszczeniu:
Chodzi o zależności czasu wejścia twojego jachtu na metę vs uśredniony czas wejścia na metę wszystkich innych jachtów startujących w oparciu o wyjątkowo skromny przelicznik bazowy
Chaakterystyka NHC:
1 - Dwa elementy, które mają wpływ na wyniki: współczynnik bazowy i wyróżnik czasowy.
Współczynnik bazowy - kluczowy element wpływający na wynik podczas trzech pierwszych wyścigów
Wyróżnik czasowy zaczyna działać skutecznie po około trzech wyścigach i przejmuje potem całkowicie wpływ na wynik (prawidłowe działanie formuły można uzyskać tylko w cyklu regat z dużą ilością wyścigów - minimum 3 im więcej tym lepiej).
Warto dodać, że statystyczny wyróżnik czasowy nie jest stosowany w żadnej innej znanej przeliczeniowej formule regatowej.
2 - przelicznik bazowy jest obliczany tylko z czterech parametrów jachtu (to najprostszy i zarazem najmniej dokładny dostępny na świecie przelicznk wyrównawczy !!!! - bierze on pod uwagę: długość całkowitą, wyporność, powierzchnię ożaglowania na wiatr i rok projektu jachtu).
Stosowane popularne regionalne regatowe stosunkowo proste formuły typu KWR, Yardstick są dużo bardziej złożone i dokładne, nie wspominając o profesjonalnych i skomplikowanych formułach typu ORC, IRC działających na bazie krzywych prędkości jachtów i wielu danych.
Kolejną bardzo dużą wadą NHC i jego współczynnika bazowego jest również to, że jest on identyczny dla wszystkich jachtów tego samego typu niezależnie od ich realnego wyposażenia (bardzo duża wada)
Np. dwa jachty tego samego typu z odmiennym wyposażeniem (np. jeden ze spinakerem drugi bez) - będą miały ten sam współczynnik bazowy, to samo dotyczy wszystkich innych parametrów jachtów tego samego typu mogących znacznie wpływać na indywidualne właściwości nautyczne.
RYA nie zaleca korzystania do przeliczania dowolnych regat za pomocą samego współczynnika bazowego (praktycznie "żadna" dokładność i minimalna ilość parametrów na niego wpływających)
3 - wyróżnik czasowy - działanie formuły na bazie wyróżnika czasowego jest:
- grą podobną do hazardu w której o wyniku decyduje wyłącznie przypadek i statystyka (dla osób, które nie znają zależności wyróżnika)
lub
- elementem skomplikowanej gry taktyczno - statystyczno - matematycznej, którą można wykorzystać do osiągnięcia oczekiwanego wyniku (dla tych którzy znają zależności wyróżnika czasowego i potrafią tę wiedzę wykorzystać w realu) np. bardzo prosto jest wygenerować zwycięstwo w pojedyńczym wyścigu, bardziej złożone jest wygenerowanie takich wyników w poszczególnych wyścigach, aby zwyciężyć w całych regatach.
W dużym uproszczeniu: wynik pojedyńczego jachtu w wyścigu uzależniony jest od jego czasu wejścia na metę do średniego czasu wejścia wszystkich jachtów na metę w danym wyścigu, po zakończeniu każdego wyścigu współczynniki wszystkich jachtów są automatycznie modyfikowane przez osobę przeliczającą wyniki w zależności od czasu wejścia na metę ostatniego wyścigu. Kuriozum jest to że: najczęściej nie jest korzystne wchodzenie na metę w możliwie najszybszym czasie !!!! (wbrew zasadom rywalizacji sportowej) !!!!
Nie znam formuły przeliczeniowej na świecie, która wręcz wymaga spowalniania swojego żeglowania, a w NHC to jest właśnie droga do sukcesu.
Zbyt szybkie wejście na metę w danym wyścigu NHC skutkuje karą do przelicznika do następnego wyścigu, za zbyt wolne wejście na metę NHC nagradza jacht w przeliczniku do następnego wyścigu.
To dziwne zasady nie mające nic wspólnego z rywalizacją sportową - wyposażeniem i właściwościami nautycznymi jachtu, efektywnością pracy załogi i perfekcją w żeglowaniu i nie mają też nic wspólnego z jedynym podstawowym celem w rywalizacji regatowej - jak najszybszym wejściem na metę. Tu liczy się "taktyka" i takie wpasowanie się w optymalny czas wejścia na metę, aby dał on możliwość wygrania regat po podsumowaniu wszystkich wyścigów (odpowiednie dozowanie czasów swojego wejścia na metę jest najskuteczniejszym sposobem na dobry wynik ogółem i w wybranych wyścigach)
Doświadczeni w NHC uczestnicy startując przez kilka sezonów w "Regatach w Każdą Środę" doskonale potrafili wykorzystać zależności tej dziwacznej formuły do wygrywania pojedyńczych wyścigów i zgarniania 100 pln które wypłacane było za zwycięstwo w każdym wyścigu.
4 - kolejna zasada w NHC: możesz być pewien że:
nigdy nie wygrasz we wszystkich wyścigach
nigdy nie przegrasz we wszystkich wyścigach
formuła nieustannie dąży do uśrednienia przeliczników wszystkich jachtów po każdym wyścigu
5 - w ZOZŻ szkodliwe jest to że od objęcia przez Pana A. Armińskiego funkcji Vice Prezesa d/s Żeglarstwa morskiego i turystyki, próbuje się od kilku lat z uporem maniaka wprowadzać tę formułę i zastępować nią wyścigi w klasach Open i innych dużo skuteczniejszych przelicznikach typu np. KWR
6 - wyjątkowo szkodliwe jest również zmuszanie uczestników tradycyjnych regat do przeliczania w NHC, nawet jeśli ci uczestnicy sobie tego nie życzą. Zwyczajowo to uczestnicy wybierają klasy w których chcą startować i w których chcą być przeliczani - w NHC jest przymus - dla czego? (bo nikt nie będzie chciał w tej klasie startować?)
7 - NHC to formuła przeznaczona do regat klubowych, a nie do zwykłych regat jakie odbywają się na naszych akwenach (najlepiej cykl regat klubowych z dużą ilością wyścigów, tą samą flotyllą jachtów, tą samą powtarzalną trasą (optymalnie Up & down), z jednoczesnym startem wszystkich jachtów
8 - jedną z niewielu zalet NHC jest możliwość przeliczania wszystkich jachtów (wyjątkowo uproszczony przelicznik bazowy, brak świadectw przeliczeniowych, brak kosztów z tym związanych, brak pomiarów technicznych).
Te same cechy ma popularna w Niemczech przeliczeniowa formuła Yarstick - dużo bardziej złożona i zblizona do pozostałych popularnych metod przeliczania jachtów. Formuła KWR jest również stosunkowo prosta, ale wymaga pomiarów wagi jachtu, kadłuba i żagli.
Wydaje się że zalety w tym przypadku nei mają żadnego znaczenia: zasady NHC są dziwaczne i nie mają nic wspólnego z rywalizacją sportową. Jej skuteczność w regatach jachtów jest taka sama jak zakręcenie ruletką, lub zastosowanie do przeliczenia regat formuły przeznaczonej do przeliczania wyścigów snopowiązałek.
9 - bardzo dużą wadą NHC jest brak mozliwości weryfikacji wyników przez uczestników. Tylko osoba przeliczająca ma dostęp do programu przeliczającego i wszystkie dane są w komputerze osoby przeliczającej.
Dodatkowo wyróżnik czasowy wymaga bardzo dużej precyzji łapania czasu - każda sekunda może znacząco wpłynąć na wynik bieżący a co za tym idzie na korekty przelicznika do kolejnych wyścigów .
NHC wymaga zatem bezgranicznego zaufania do osoby przeliczającej wyniki, zawodnicy nie mają praktycznie żadnych narzędzi, aby zweryfikować wyniki, co powoduje możliwość bardzo prostych i ordynarnych nadużyć i preferowania wybranych jachtów.
W każdej innej żeglarskiej formule uczestnik jest w stanie sam sobie obliczyć swój czas po przeliczeniu i sprawdzić czy sędzia prawidłowo obliczył wyniki.
Poniżej opis formuły przygotowany przez A. Armińskiego, który próbował rozpropagować ją w Polsce, (bez powodzenia).
Na początku wprowadzania NHC organizatorzy w sprzeczności z przepisami i przeznaczeniem tej formuły zaczęli eksperymentować z jej wprowadzaniem w klasycznych regatach bez uwzględniania warunków jej stosowania założonych przez twórcę czyli RYA, po czy większość zrezygnowałą z jej stosowania.
Niezastosowanie firmuły zgodnie z tymi założeniami powodowało świadome wypaczanie wyników i tym samym świadome oszukiwanie uczestników tych regat przez organizatorów i sędziów.
Poniżej skrót informacji o formule NHC:
Wielka Brytania wprowadza nowy system przeliczania wyników regat jachtów turystycznych
Od początku sezonu 2013 narodowy związek żeglarski w Wielkiej Brytanii - Royal Yachting Association (RYA) - wprowadził National Handicap for Cruisers (NHC) jako krajowy system przeliczeniowy dla regat jachtów turystycznych. Jednocześnie wyszedł z użycia, cieszący się coraz mniejszym zainteresowaniem, Portsmouth Yardsitck (PY).
NHC jest system przeliczeniowym dla jachtów turystycznych, dający klubom ujednolicony sposób przeliczania regat. Przepisy mieszczą się na jednej kartce papieru (Załącznik nr 1). NHC ma zachęcać do masowego udziału w regatach żeglarskich.
Oto charakterystyczne elementy NHC:
Zmienny w czasie wyróżnik przeliczeniowy NHC, automatycznie korygowany na podstawie wyników w poszczególnych wyścigach.
- Dwie kategorie regat: dla flotylli klubowych i otwarte.
3. Wyróżnik bazowy na bazie 4 parametrów jachtów działający do 3 wyścigów, potem zaczyna działać wyróżnik czasowy.
NHC wykorzystuje mało popularną i dziwną ideę polegającą na analizie i automatycznym korygowaniu wyróżników przeliczeniowych na podstawie osiągów jachtu w ostatnich wyścigach.
Wszystkie jachty biorące po raz pierwszy udział w regatach NHC otrzymują wyróżnik początkowy, wzięty z listy bazowej opublikowanej przez RYA. Lista bazowa zawiera ponad tysiąc wyróżników bazowych dla różnych typów jachtów.
Jeśli dany typ jachtu nie występuje na liście bazowej, RYA przydziela mu wyróżnik bazowy na podstawie danych katalogowych jachtu lub udostępnia organizatorowi regat kalkulator wyróżników bazowych, aby umożliwić samodzielne wyliczenie wyróżników bazowych dla wszystkich zgłoszonych jachtów.
Wyróżniki podane są w formie mnożnika czasu TCF (np. 1.003), który jest używany do obliczenia czasu korygowanego jachtu, według którego klasyfikuje się jachty w regatach.
W pierwszym z wyścigów w cyklu regat, w którym startuje jacht, jego czas zostaje przeliczony przy użyciu wyróżnika bazowego. Po każdym wyścigu jacht automatycznie otrzymuje zmodyfikowany, indywidualny wyróżnik przeliczeniowy, który będzie użyty w kolejnym wyścigu.
Gdy jacht wystartuje w regatach na innym akwenie, z inną flotyllą jachtów, ponownie zaczyna od wyróżnika bazowego. Proces modyfikacji jego wyróżnika rozpoczyna się od nowa, tym razem w odniesieniu do nowej flotylli jachtów i nowego akwenu.
Wszystko czego potrzebuje organizator regat systemu NHC, to uznane przez RYA oprogramowanie do przeliczania wyników regat, do którego wprowadza się podstawowe informacje o wyścigu, takie jak: nazwa jachtu, numer na żaglu i czas mety. Program samodzielnie wylicza wyniki regat i automatycznie, bez udziału operatora, modyfikuje wyróżniki przeliczeniowe.
4. Kategorie regat: cykl regat klubowych i regaty otwarte
NHC występuje w dwóch odmianach: klubowej i otwartej.
Pierwsza jest używana przez kluby przeprowadzające rozciągnięte w czasie cykle regat lokalnych, z udziałem tych samych jachtów. Dostosowanie wyróżników przeliczeniowych jest stosunkowo powolne.
Tryb otwarty jest przeznaczony dla konkretnej imprezy regatowej, odbywającej się w ciągu kilku następujących po sobie dni (na przykład przez weekend lub przez tydzień), a zgłoszone jachty nie ścigają się za sobą na co dzień. Dostosowanie wyróżników przeliczeniowych następuje stosunkowo szybko, co pozwala - już po niewielkiej liczbie wyścigów - uzyskać wynik przeliczenia statystycznego
Jachty startujące w regatach otwartych zawsze zaczynają od wyróżnika bazowego. Po zakończeniu regat otwartych wyróżnik uzyskany w tych regatach traci ważność. Gdy jacht powraca na łono klubu, startuje ze swoim starym wyróżnikiem wypracowanym w regatach klubowych.
Czy NHC jest potrzebny w Polsce i czy działa w polskich realiach? (2013 rok)
Na rok 2017 przy przeliczniku NHC pozostały tylko Regaty w Każdą Środę (od 2018 nie odbywają się) , które są nielicencjonowaną imprezą żeglarską bez licencji PZŻ i udział zawodników w tej imprezie traktowany jest jako dodatkowa maszynka do zarabiania pieniędzy (100 pln za pierwsze miejsce w wyścigu), lub traktowany jest jak trening przed standardowymi regatami.
Dziwaczne zasady NHC nie przyjęły się w Polsce i nic nie wskazuje na to aby sytuacja miałą się zmienić
Od roku 2017 z uporem maniaka na siłę ZOZŻ próbuje wprowadzić przeliczenie NHC w standardowych regatach. Odbywa się to najczęściej wbrew przeznaczeniu formuły i wbrew rekomendacjom właściciela formuły RYA.
Na spotkaniu dotyczącym regat w sezonie 2019 Andrzej Armiński z ramienia ZOZŻ zapowiada ponowne wdrażanie na siłę NHC, podkreślając nieefektywność innych przeliczników i podważając sens grup Open.
Promowanie na siłę z uporem maniaka dziwacznej "hazardowej" i nie mającej nic wspólnego z rywalizacją sportową formuły NHC w klasycznych regatach, jest conajmniej zastanawiające.
Zapewne promowanie NHC spowodowało "oddanie" do Trójmiasta w zarządzanie zachodniopomorskiej formuły KWR. To perełka utworzona i prowadzona społecznie od lat w zachodniopomorskim, rozpromowana tak że przez wiele lat była konkurencją dla formuły ORC (która jest promowana przez PZŻ jako jedyna właściwa)
Formuła Przeliczeniowa RYA NHC - Szczecin 30.11.2013
Poradnik użytkownika - organizatora, sędziego, uczestnika
W związku z wprowadzaniem statystycznej formuły NHC w Polsce, chęcią jej propagowania w celu poprawnego stosowania - opracowaliśmy na podstawie przepisów i konsultacji z biurem RYA NHC krótki poradnik dla organizatorów, sędziów i uczestników, zapraszam do jego lektury, oraz komentarzy:
Odpowiedzialność biura RYA NHC i gwarancja prawidłowego przeliczania wyścigów:
1. Biuro RYA NHC zaleca i zachęca do stosowania formuły NHC zgodnie z obowiązującymi przepisami i zgodnie z doświadczeniami jej stosowania w Wielkiej Brytanii (przepisy szczegółowe dostępne są: na stronach RYA, oraz Sailportal.pl dział formuła NHC)
2. Formuła NHC została stworzona głównie z myślą o regatach klubowych (cyklicznych) dla jachtów typu „cruiser", formuła może być również skutecznie stosowana w imprezach o charakterze otwartym pod warunkiem zachowania podstawowych zasad ich przeprowadzania (zalecenia dotyczące organizacji wyścigów są w części poniżej)
3. Biuro RYA NHC nie bierze odpowiedzialności za alternatywne i niezgodne z przepisami sposoby zastosowań formuły NHC, lub samego przelicznika bazowego
4. Odpowiedzialność za wykorzystanie formuły niezgodnie z przepisami biorą na siebie organizatorzy i sędziowie, a skutki nieprawidłowego stosowania ponoszą uczestnicy - stosowanie NHC inne niż wynikające z przepisów może skutkować nierzetelnymi wynikami i błędną klasyfikacją
Główne zasady przeprowadzania wyścigów według formuły NHC i zalecenia biura RYA NHC:
- Regaty powinny być wielowyścigowe - Biuro RYA NHC rekomenduje minimum 4 biegi, im więcej biegów tym lepiej (według biura NHC formuła zaczyna działać kompleksowo od 3 biegu wzwyż)
- Regaty powinny odbywać się na „powtarzalnej trasie" zapewniającej takie same warunki kierunków wiatrów - (takie warunki spełnia najlepiej opcja na wiatr i z wiatrem, inne opcje typu trójkąt i wielokąt nie są w stanie zapewnić precyzyjnej powtażalności trasy)
- Regaty powinny się odbywać na tym samym akwenie
- Poszczególne biegi w jednej imprezie powinny być rozgrywane w tej samej flocie jachtów
- Start wszystkich jachtów startujących w grupie NHC powinien być jednoczesny
- Z uwagi na przeznaczenie formuły - Biuro RYA NHC nie ma doświadczeń stosowania NHC w regatach typu ofshore, oraz w regatach z trasami po prostej z A do B , B do C i C do E .... są one niezgodne z przepisami formuły i nie są stosowane w Wielkiej Brytanii
- Z uwagi na przeznaczenie formuły - Biuro RYA NHC nie ma doświadczeń stosowania w regatach NHC bramek czasowych są one niezgodne z przepisami formuły i nie są stosowane w Wielkiej Brytanii
- RYA zaleca stosowanie NHC równolegle do innych profesjonalnych formuł przeliczeniowych np. IRC
Wyróżnik bazowy RYA NHC - charakterystyka i analiza elementów:
A. Prawidłowe działanie formuły NHC polega na równoległej i jednoczesnej współpracy dwóch elementów: wyróżnika bazowego RYA i wyróżników czasowych (formuła statystyczna zależna tylko od czasu wejścia na metę, wyposażenie jachtów nie ma znaczenia, wyróżnik bazowy jest najmniej precyzyjnym współczynnikiem z dostępnych frmuł przeliczeniowych)
B. Zastosowanie wyróżnika bazowego RYA indywidualnie bez wyróżników czasowych jest niezgodne z przepisami NHC, w takim wypadku prawidłowym rozwiązaniem może być zastosowanie tradycyjnych formuł przeliczeniowych (ORC, KWR, inne)
C. Charakterystyka wyróżnika bazowego NHC na podstawie wzoru wyjściowego - wyróżnik jest obliczany z 4 elementów:
Długość całkowita jachtu - z analizy wzoru wyróżnika bazowego możemy wywnioskować że: współczynnik preferuje jachty z maksymalnie najdłuższą linią wodną, jachty z bardzo dużymi nawisami tracą, jachty z przeciętnymi nawisami są traktowane neutralnie, element ten ma największy wpływ na wyróżnik bazowy !!!!
Wyporność - konstrukcyjna do linii wodnej, oczywiście im cięższy jacht tym wyróżnik korzystniejszy, średni wpływ na wyróżnik bazowy danego typu jachtów
Pow. ożaglowania na wiatr - są dwie opcje wprowadzenia jej do wzoru: albo poprzez podanie ogólnej powierzchni, albo poprzez podanie wymiarów trójkątów przedniego i tylnego - z naszej analizy wynika że: wyróżnik bazowy preferuje jachty które można w dużym stopniu przeżaglować powyżej przyjętej do obliczeń powierzchni, preferowane są jachty mogące nieść dużą powierzchnię żagli z wiatrem - wady: brak ścisłej definicji w przepisach o jaką powierzchnię chodzi, oraz to że nie jest brana pod uwagę powierzchnia ożaglowania z wiatrem, zaleta funkcjonalna: brak pomiaru żagli - element ten ma średni wpływ na wyróżnik bazowy danego typu jachtów
Rok projektu - wyróżnik jest określany w zależności od założonych widełek wiekowych - z naszych analiz wzoru wynika że grupy wiekowe jachtów są różnie traktowane: jest grupa neutralna przeliczana według określonego kroczącego algorytmu i grupa jachtów starszych oraz najnowszych ze stałą zmienną niezależnie od daty projektu - system ten dyskryminuje najstarsze jachty, jachty najnowsze mają pewien handicap - element ten ma najmniejszy wpływ na wyróżnik bazowy typu jachtu
D. Przy małej ilości biegów w imprezie wyróżnik bazowy będzie miał duży wpływ na wynik - to wada imprez z małą ilością wyścigów bo wyróżniki czasowe jeszcze właściwie nie pracują, a sam wyróżnik bazowy jest znacznie mniej precyzyjny od standardowych formuł przeliczeniowych (tylko 4 elementy jachtu brane pod uwagę)
E. Wyróżnik ustalany jest dla grupy jachtów tego samego typu, a nie dla pojedynczego jachtu - to jedna z jego największych wad, wada ta przekłada się na zaletę funkcjonalną braku pomiaru poszczególnych jachtów
F. lista wyróżników dla danych typów jachtów jest dostępna na stronach: RYA, Sailportal.pl w dziale NHC
G. Ogólnie działanie NHC jest dziwaczne i można je sprowadzić do zasady gry hazardowej i odpowiedniego taktycznego kalkulowania czasu wejścia na metę: (największe kuriozum NHC: aby wygrać regaty nie opłaca się żeglować jak najszybciej, w określonych momentach opłacalne jest wręcz wydłużanie czasu pokonania trasy, żaden jacht nie ma możliwości stale wygrywać lub stale przegrywać, bo wyróżnik czasowy stale próbuje uśrednić wyniki wszystkich jachtów).
Opracował (na podstawie przepisów RYA NHC i konsultacji z Biurem RYA NHC):
Krzysztof Krygier
Zapraszam do wymiany zdań i dyskusji na temat przelicznika NHC - mój mail: bluefin@interia.pl
![]() |
Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem |