WYDARZENIA - KALENDARZ

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
OGŁOSZENIA
05.06.23 - Rejsy
rejs Bałtyk / mała załoga - dużo pływania / prywatny jacht - doświadczony kapitan /23-29.07/
rejs Bałtyk / mała załoga - dużo pływania / prywatny jacht - doświadczony kapitan /8-14.07/
NEWSLETTER

Formuła ORC Club
ORC Club jest uproszczoną wersją formuły IMS (International Measurement System) dla jachtów kilowych. ORC Club został wprowadzony w celu zwiększenia liczby startujących w regatach jachtów turystycznych. Odbyło się to poprzez dostarczenie bardziej precyzyjnego i w łagodnej formie wprowadzonego regatowego systemu przelicznikowego dla zróżnicowanej floty pod względem typów jachtów i ich wieku. Świadectwa pomiarowe ORC Club obliczone są przez program komputerowy (rokrocznie aktualizowany) na podstawie uproszczonego pomiaru jachtu na lądzie i/lub na wodzie. Pełen opis zasad przeprowadzania pomiarów opisany jest w aktualnych przepisach IMS dostępnych na stronie www.orc.org. Żaden jacht nie może w tym samym czasie posiadać więcej niż jednego ważnego świadectwa pomiarowego. Wydane świadectwa ORC są ważne do końca roku kalendarzowego.
Zasadnicze cechy systemu pomiarowego ORC-Club:
-
Dostępność i prostota sposobu pomiaru.
-
Przelicznik regatowy jest otrzymywany na podstawie minimalnej ilości danych jachtu z wykorzystaniem oprogramowania VPP.
-
Zawodnicy są nagradzani za poprawianie jachtów i własnych umiejętności żeglarskich podczas gdy przelicznik regatowy pozostaje stały.
-
Otrzymanie świadectwa ORC Club jest łatwe i tanie.
-
Pomiary mogą być przeprowadzone przez właściciela jachtu i zawierają pomiary z użyciem metrówki i formularza dostępnego na stronie internetowej Biura pomiarowego IMS.
-
Właściciel jachtu nie musi przechodzić przez skomplikowaną, formalną procedurę pomiarową jachtu tak jak w przypadku uzyskania „pełnego" certyfikatu IMS, Techniczne wymagania (np. zrębnice kokpitu, wysokość pod pokładem, ilość koi) dla ORC Club są niższe niż dla IMS i dopuszczają w większym zakresie jachty do współzawodnictwa.
-
Turystyczne jachty są „nagradzane" w przeliczniku za stosowanie mniej technicznych żagli, rolerów sztaksli itp. Jest to bardzo dobre podejście dla właścicieli jachtów którzy nie chcą przygotowywać jachtów specjalnie pod regaty.
-
Obliczenia wyników regat w oparciu o świadectwa ORC Club jest proste i może być wykonane przy użyciu prostego arkusza kalkulacyjnego lub zwykłego kalkulatora.
Pierwsze wydawanie świadectwa ORC Club
W przypadku zgłoszenia jachtu po raz pierwszy do wystawienia świadectwa ORC-Club, jacht musi zostać pomierzony na lądzie i/lub na wodzie. Pomiaru może dokonać uprawniony mierniczy IMS lub można przeprowadzić go własnoręcznie przy pomocy karty zgłoszeniowej.
Przy pierwszym wydaniu świadectwa ORC Club oprócz Karty zgłoszeniowej musi istnieć plik komputerowy z kształtem podwodnej części kadłuba. Biuro pomiarowe IMS dysponuje bazą zawierającą kształty wielu typowych jachtów. W przypadku gdy nie ma w bazie jachtu którego właściciel ubiega się o świadectwo ORC Club, należy dostarczyć do Biura pomiarowego IMS wraz z Kartą zgłoszenia dane umożliwiające odtworzenie kształtu kadłuba. Mogą to być rysunki kształtu kadłuba lub tabele kształtu kadłuba. Dane te należy uzupełnić zdjęciami podwodnej części kadłuba wykonane np. aparatem cyfrowym podczas slipowania jachtu. Każdorazowo należy taką sytuację uzgodnić z Biurem Pomiarowym IMS.
Wznowienia świadectwa ORC Club
Ponieważ świadectwa ważne są każdorazowa do końca roku kalendarzowego, rokrocznie należy wznowić świadectwo. W przypadku gdy na jachcie nie były dokonywane żadne zmiany (kształt kadłuba, takielunek, rozkład ciężarów w kadłubie, zabudowa i inne mogące mieć wpływ na osiągi prędkości jachtu - patrz przepis 303 IMS), wystarczy zgłosić mailowo lub telefonicznie konieczność wystawienia świadectwa na nowy sezon.
Zmiany świadectwa ORC Club
Każdorazowa zmiana wprowadzona na jachcie związana z kształtem kadłuba, takielunkiem, żaglami, rozkładem ciężarów w kadłubie, zabudową i inne mogące mieć wpływ na osiągi prędkości jachtu (patrz przepis 303 IMS) należy zgłosić mailowo lub telefonicznie celem wystawienia nowego świadectwa.