ORC - KALENDARZ

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
OGŁOSZENIA
05.06.23 - Rejsy
rejs Bałtyk / mała załoga - dużo pływania / prywatny jacht - doświadczony kapitan /23-29.07/
rejs Bałtyk / mała załoga - dużo pływania / prywatny jacht - doświadczony kapitan /8-14.07/
NEWSLETTER

SYSTEM IMS - IMS jest platformą, która określa procedury i metody pomiaru kadłuba jachtu, śruby, stabilności, żagli i zabudowy. Kompletny zestaw danych IMS jest przeznaczony jest przede wszystkim dla ORC International i ORC Club, ale również może być używany przez inne systemy przeliczeniowe.
IMS wykorzystuje regulamin ISAF Sprzętu Żeglarskiego (ERS) definicje i regulacje są łatwe do zrozumienia dla każdego mierniczego posiadającego doświadczenie w zakresie pomiaru różnych rodzajów i klas jachtów. IMS is available in form Więcej informacji o systemie IMS jest dostępne w formie pliku do pobrania PDF
Wersja archiwalna tłumaczona na PL - 2004: http://www.portalzeglarski.com/news_orc,5708.html
MIĘDZYNARODOWY SYSTEM POMIAROWY INTERNATIONAL MEASUREMENT SYSTEM (IMS)
System wyrównawczy dla jachtów turystyczno-regatowych
IMS umożliwia obliczanie bonifikat czasu przepłynięcia trasy regat, dla szerokiej gamy typów jachtów, przy użyciu prognoz prędkości wynikających z modeli komputerowych, opartych na podstawowych prawach hydro- i aerodynamiki. ORC zarządza systemem, uaktualniając go wraz z postępem w dziedzinie prognozowania prędkości.
Doskonalenie metod prognozowania prędkości jest procesem ciągłym, prowadzącym do zmian systemu, w miarę pojawiania się ulepszeń. ORC działa na rzecz wprowadzania nowych rozwiązań, pozwalających zmniejszać nadmierne koszty oraz zwiększać bezpieczeństwo i przydatność jachtów do żeglugi turystycznej.
Uwaga: Algorytmy programu IMS do prognozowania prędkości (VPP) są tak rozbudowane, że wszystkie ich szczegóły nie mogą zostać zawarte w niniejszym dokumencie. Pełna postać algorytmów prognozowania prędkości i obliczania wyróżników czasowych według przepisów IMS, znajduje się w samym programie VPP, dostępnym dla projektantów i innych osób (patrz: lista publikacji na stronie 97).
KRÓTKA HISTORIA IMS
W styczniu 1976 r. Komisja Morska Związku Żeglarskiego Stanów Zjednoczonych (Offshore Committee of US Sailing) przyjęła uchwałę postulującą stworzenie nowego systemu wyrównawczego, który byłby stosowany równolegle z IOR (Międzynarodową Morską Formułą Pomiarową) przez żeglarzy „przedkładających formułę wyrównawczą nad formułę projektową". Niniejszy system powstał w odpowiedzi na uchwalony postulat.
System nazwano wtedy „Measurement Handicap System". Nazwa miała sugerować, że formuła opiera się na pomiarach cech fizycznych jachtów a nie na zaobserwowanych osiągach w regatach, a także, że jest to formuła typu wyrównawczego, w odróżnieniu od formuł projektowych. Stanowi ona system w tym sensie, że obejmuje pomiary, obliczanie przewidywanych prędkości i wyznaczanie wyróżników czasowych bez użycia oddzielnych tabel i współczynników do przeliczania czasu.
Przeznaczenie systemu ustalone przed rozpoczęciem prac nad jego utworzeniem można streścić w następujący sposób:
Uwzględnianie każdego czynnika użytego we wzorach zgodnie z jego wpływem na prędkość.
Zmniejszenie tempa starzenia się jachtów i zapobieganie utracie przez nie konkurencyjności w wyniku
projektowania jachtów „naciągających" formułę.
Stworzenie systemu w miarę możliwości od początku odpornego na wybiegi projektantów, a następnie korygowanego w miarę potrzeby.
Obliczanie dokładnych wyróżników czasowych dla jachtów o podwójnym przeznaczeniu (turystyczno-regatowych). Dobrze zaprojektowane jachty budowane seryjnie powinny być konkurencyjne w stosunku do jachtów budowanych na jednostkowe zamówienie.
System opiera się na badaniach w ramach H. Irving Pratt Ocean Race Handicapping Project przeprowadzonych w Massachusetts Institute of Technology. Komodor Pratt za życia bardzo zaangażował się w badania i to w dużej mierze dzięki niemu projekt zrealizowano do końca. W wyniku badań powstało urządzenie do pomiaru kształtu kadłuba umożliwiający posługiwanie się zintegrowanymi parametrami w miejsce pomiarów punktowych, które wcześniej stale utrudniały usuwanie „naciąganych" pomiarów i uzyskiwanie dokładnych wartości potrzebnych do ustalania parametrów formuły.
Główną częścią badań było stworzenie Programu Przewidywania Prędkości (VPP). Program oparto na wynikach prób holowania serii kadłubów o systematycznie modyfikowanych parametrach kształtu, w celu zbadania wpływu tych parametrów na prędkość. Te ważne dane pochodzą z basenu modelowego Uniwersytetu Delft w Holandii.
Nadal trwają prace nad ulepszaniem algorytmów prognozowania prędkości i sposobów obliczania wyróżników czasowych opartych na otrzymanych prognozach. Umożliwia je w duży wkład badaczy i żeglarzy z wielu krajów.
Chociaż w założeniu system nie powinien dawać okazji do nadużyć, nie sposób było uniknąć pewnych niedopatrzeń. Po ujawnianiu są one natychmiast korygowane. Istnienie pełnych plików danych zawierających linie kadłuba umożliwia wprowadzanie niezbędnych poprawek do przepisów bez ponawiania pomiarów, zapewniając więcej swobody w tym względzie, niż było to możliwe wcześniej. Celem tych działań jest ochrona istniejącej flotylli a nie popierania inwestycji w nowe jachty „naciagające" przepisy.
W listopadzie 1985 r. Rada Regat Morskich przyjęła system MHS jako drugą obok IOR formułę międzynarodową, służącą do obliczania wyróżników czasowych dla jachtów turystyczno-regatowych, których wyróżniki regatowe nie mogły być efektywnie ustalane za pomocą IOR. W związku z międzynarodowym statusem systemu jego nazwę zmieniono na „International Measurement System" (Międzynarodowy System Pomiarowy - IMS).
![]() |
Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem |