399 dni
3H 23M 51S

Wydarzenia wszystkie

lipiec »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OGŁOSZENIA


28.06.20 - Rejsy

Rejsy rodzinne w Chorwacji

21.06.20 - Rejsy

Rejsy rodzinne w Chorwacji

17.06.20 - Rejsy

Rejsy rodzinne w Chorwacji

Zobacz wszystkie   »


NEWS
05.03.10
« POWRÓT

Projekt OCEAN650 - Radka Kowalczyka


Na tegorocznych targach SzczecinWaterShow odbędzie się oficjalne rozpoczęcie ostatniej fazy przygotowań do Regat Mini Transat, które odbędą się w 2013 roku. Projekt, w najbliższym roku, przewiduje prace nad doposażeniem i przygotowaniem jachtu do trudów oceanicznej żeglugi. W sezonie 2010 odbędą się samotne rejsy, regaty i testy na wodach Morza Bałtyckiego. Zwieńczeniem i testem bojowym będzie udział w największych morskich regatach na naszym wybrzeżu, w Regatach Unity Line w grupie żeglarzy samotnych.

 Projekt OCEAN650 żyje już pięć lat. Rozpoczął się w 2005 roku od marzeń o wielkiej wodzie i udziału w najtrudniejszej imprezie żeglarskiej świata. Wówczas brakowało łodzi, wiedzy i funduszy. Dzisiaj, efektem ciężkiej, kilkuletniej pracy jest jacht specjalnie zaprojektowany i zbudowany do tych regat. Ten program wspierany jest przez sławnych żeglarzy i miłośników jachtingu z całej Polski, poprzez wiedzę i doświadczenie.

W 2010 r.  po raz pierwszy koncept ruszył z odpowiednią siłą i dynamiką. Lata 2012-2013 to udział w regatach klasy Mini na wodach Europy, eliminacje i walka o miejsce na liście startowej w najtrudniejszych regatach świata. Regatach Transat650.

Efektem działań najbliższych trzech lat będzie start i mordercza walka w regatach na trasie Francja - Brazylia. Od ponad 30 lat jest to wydarzenie skupiające oczy całego świata.

Regaty

Regaty Transat 650 są bardzo efektownym wydarzeniem, ale jednocześnie jest to jeden z najtrudniejszych wyścigów na Świecie. Zadaniem każdego zawodnika jest samotnie przepłynięcie 8 000 kilometrów przez Atlantyk na łodzi o długości 6,5 m. Żeglarze rozpoczynają wyścig w La Rochelle we Francji, płyną przez Maderę do Salvador de Bahia w Brazylii. Najlepsi kończą regaty po 30 dniach. Uczestnicy rejsu, bez względu na warunki atmosferyczne, mogą liczyć tylko na siebie. Nie wolno im kontaktować się z nikim na lądzie, nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc, nawet dotyczącą problemów technicznych łodzi. Bez łączności z lądem, bez komputerów, bez snu. Jedyną informacją, jaką otrzymują „z zewnątrz” jest prognoza pogody podawana przez zwykłe radio. W tych regatach nie ma miejsca na błędy, niedopatrzenia czy pomyłki. Płynie się po to, aby przetrwać, aby dopłynąć i ... aby dopłynąć pierwszym. Niebezpieczeństw jest wiele, należą do nich zarówno kontenery, które spadły ze statków, pnie drzew i wieloryby, jak również liniowce, które niestety coraz częściej nie zwracają uwagi na małe jachty. Rejs w Transat 650 to walka z żywiołem,  z samym sobą,  z wszechogarniającą pustką.  Są one uważane za jedne z najbardziej prestiżowych i zarazem najtrudniejszych regat na Świecie.  Tego wyścigu nie można porównywać z żadnym innym wydarzeniem żeglarskim we współczesnym świecie.

Zawody odbywają się, co dwa lata. Staruje w nich 70 zawodników, chociaż chętnych jest zawsze znacznie więcej. Aby móc wziąć udział w konkurencji trzeba pomyślenie przejść klasyfikację, tzn. przepłynąć samotnie 1000 mil morskich bez zawijania do portów oraz kolejne 1500 mil morskich w regatach organizowanych na wodach Europy. A wszystko to w zaledwie 2 lata.

Jacht

Radosław Kowalczyk rejs ten odbędzie na jachcie, który zbudował według założeń klasy MINI. Jest to klasa najmniejszych jednostek oceanicznych na świecie, o długości zaledwie 6,5 m. i szerokości 3 m. Żagle o powierzchni 130 m2 przy niewielkich rozmiarach i masie łodzi sprawiają, że płynie ona ultraszybko i niezwykle widowiskowo. Kategoria Mini należy do najmniejszych, ale jednocześnie najnowocześniejszych dostępnych konstrukcji. To pływające laboratoria konstrukcyjne i testowe klas Open 60, Maxi i Pucharu Ameryki. Między innymi uchylne kile i balastowe zbiorniki wodne są przykładem nowinek technicznych zastosowanych po raz pierwszy właśnie w tej kategorii jachtów.

Radosław Kowalczyk

Radosław Kowalczyk (lat 35) jest człowiekiem, który żyje z pasją. Świetnie godzi życie zawodowe, rodzinne, z zamiłowaniem do żeglarstwa. Świadomie i konsekwentnie realizuje postawione sobie cele. Jeżeli coś robi, robi to dobrze. Żeglarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Zdążył poznać wszystkie formy żeglarstwa. Obecnie jest oficerem w rejsach morskich, sternikiem jachtowym i wychowawcą młodych wodniaków. Posiada wieloletnią praktykę w sztuce żeglarskiej zdobytą m. in. na Morzu Bałtyckim, Północnym oraz Oceanie Atlantyckim. Uczestniczył w światowych regatach, m. in. Cutty Sark Tall Ships' Races.

Radek jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej. Ukończył dodatkowe studia z zakresu Zarządzania i Marketingu oraz Zarządzania Projektami. Od kilku lat pracuje, jako manager w międzynarodowych projektach. Swobodnie porozumiewa się po angielsku, francusku, rosyjsku i ukraińsku. Z natury jest zwycięzcą. Ludzie, którzy go znają wiedzą, że w regatach Transat 650 Radek popłynie by wygrać.

Sponsorzy

Projekt Radka Kowalczyka wymaga jeszcze pewnych środków finansowych na wyposażenie jachtu. Prowadzeniem spraw finansowychprojektu zajęła się firma, która podjęła się reprezentowania projektu Ocean 650 wobec przyszłych sponsorów. Patronom oferowany jest bardzo atrakcyjny pakiet korzyści marketingowych. Firmy lub osoby zainteresowane uczestnictwem lub informacją o programie mogą kontaktować się bezpośrednio poprzez e-mail na adres: pro-trade@wp.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 0606 80 72 73.

Więcej informacji o projekcie OCEAN650 i regatach Mini Transat na stronach:

www.ocean650.com               www.transat650.org              www.classemini.com


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek