55 dni
10H 4M 18S

Wydarzenia wszystkie

wrzesień »

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

NEWS
17.03.10
« POWRÓT

Regaty na morzu - perspektywa rozwoju klasy GP 33


Podczas tegorocznej edycji Targów Wiatr i Woda odbyło się promocyjne spotkanie klasy GP 33, którego ideą przewodnią było stworzenie gruntu pod powstanie związku tejże. Rozwijająca się stopniowo nowa formuła wprowadzona przez ORC gromadzi coraz więcej zwolenników i gwarantuje rywalizację bez przeliczników.

Na świecie jest obecnie siedem jachtów zbudowanych według przepisów dla tej wielkości łodzi w formule Grand Prix, z tego trzy w Polsce.

Pozostałe powstały w Japonii, Niemczech, Nowej Zelandii i Brazylii. Pierwszą europejską łodzią typu GP 33 jest CYD 3308 zbudowana w Stoczni Ustka Sp.z o.o. Autor projektu to Giovanni Ceccarelli. Jacht został wykonany z laminatu epoksydowo – węglowego i wyposażony w sprzęt najbardziej renomowanych firm. Pomysłodawcą i motorem przedsięwzięcia był Konrad Smoleń, prezes Stoczni, a prywatnie żeglarz i pasjonat sportów wodnych. Ścigając się wcześniej na różnych konstrukcjach doskonale poznał ich wady i zalety. Kolejnym krokiem po święcącym sukcesy regatowe CYD 2705 (proj. Giovanni Ceccarelii), startującym w formule IMS, była większa, dziesięciometrowa łódź. Zbudowana przez Andrzeja Glebowa i Jacka Wysockiego jednostka będzie miała swą premierę podczas zbliżającej się warszawskiej imprezy. Przetestowana w ubiegłym roku przez załogę Stocznia Ustka Sailing Team (skipper Konrad Smoleń) weźmie w nadchodzącym sezonie udział w znaczących regatach o charakterze międzynarodowym (m.in. Kieler Woche, Eurocard Round Gotland Race, Mistrzostwa Świata w Flensburgu).

Drugą łódź zwodował Młodzieżowy Klub Żeglarski Bryza z Goleniowa. Projekt autorstwa Wojtka Denderskiego zakładał laminowanie w oparciu o zbrojenia szklane i żywicę poliestrową, co zapewniło dużą sztywność kadłuba przy stosunkowo niedużym nakładzie kosztów.

–         Jest to konstrukcja dla kogoś kto chce się ścigać w regatach, ale również czuć nieskrępowaną możliwość pływania wszędzie tam, gdzie ma ochotę. - Mówi Wojtek. - Wyposażenie pokładowe zapewnia wygodną obsługę przez zaledwie trzyosobowa załogę podczas pływania rekreacyjnego. Podczas regat zaleca się pełny skład załogi, czyli od 6 do 8 osób. - Podkreśla konstruktor.

            Trzecim polskim projektem realizowanym wg formuły ORC dla klasy GP 33 jest powstające właśnie dzieło Eugeniusza Gintera i jego syna Roberta. Jacht budowany jest przez ich firmę Inter G, a jego planowe wodowanie przewidziano na wrzesień tego roku. Nadmienić w tym miejscu należy, że osoba Gienka – utytułowanego projektanta i żeglarza – jest jedną z sił napędowych nowo rozwijającej się klasy.

–         Na mistrzostwach Polski w Świnoujściu Gienek „rzucił nam rękawicę”. Pomyśleliśmy wtedy o budowie większego jachtu. Odpowiedzią było GP 33. - Relacjonował kilka lat temu Konrad Smoleń – skipper załogi Stoczni Ustka.

 Marcin Rymarz

Product Manager / Stocznia Ustka Sp.z o.o.


« POWRÓT


Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek