PortalZeglarski.com
21 dni
7H 28M 37S

Wydarzenia wszystkie

sierpień »
Nd
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So

01

02

03

04

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27
NEWSLETTER

Zamknij okno [x]
NEWS

Finał regat The Tall Ships Races 2017

od 05/08/2017
do 08/08/2017

Szczecin
Pozostało 5 miesięcy do Finału regat The Tall Ships Races 2017, który odbędzie się od 5 do 8 sierpnia br. w Szczecinie.
Historia TTSR w Szczecinie
Pierwszy Finał The Tall Ships Races w Szczecinie odbył się w 2007 roku. Wówczas do stolicy Pomorza Zachodniego na blisko 100 jednostkach przypłynęło ponad 3500 członków załóg z 35 krajów. W czasie trwającego sześć dni zlotu odwiedziło go około 2 miliony osób - mieszkańców miasta i turystów. Finał regat transmitowany był w telewizji oraz w Internecie - aż 15 mln osób oglądało nas za pośrednictwem kamer internetowych! TSR 2007 były wielkim sukcesem Szczecina i wprowadziły miasto na mapę ulubionych destynacji żeglarskiej braci z całego świata! Finał Zlotu to 4 dni zabawy, zwiedzania pokładów żaglowców, rozmów z załogantami, szantowych koncertów, wystaw, happeningów i spektakli. Jedną z największych atrakcji była Parada Załóg. W barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami miasta, w towarzystwie orkiestr dętych uczestniczyli żeglarze i mieszkańcy. Szczecin rozbłysnął bielą marynarskich czapek, pasiastymi koszulkami i kapitańskimi „kaszubkami".
Po raz kolejny Szczecin stał się gospodarzem dla regatowych kolosów w roku 2013. Miesięczny rejs po Bałtyku, cztery porty odwiedzone po drodze i wielki finał w Szczecinie. Tak w skrócie wyglądał finał The Tall Ships Races 2013. Do Szczecina, który po raz kolejny znalazł się w centrum żeglarskiego świata, przypłynęło około 100 żaglowców i jachtów. Imprezę odwiedziło około 2,5 miliona ludzi. Regaty z 2013 roku zostały zorganizowane z jeszcze większym rozmachem, niż te w 2007 roku. Połączono dwa brzegi rzeki, aby 2-krotnie powiększyć teren imprezy. Funkcjonowały dwa wesołe miasteczka, rozstawiono trzy sceny pod koncerty artystów ESKA Music Awards i koncert głównej gwiazdy imprezy - Nelly Furtado. Ponadto finał regat przedłużony został o VI Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni PYROMAGIC 2013 i festiwal muzyki elektronicznej Szczecin Music Live 2013.
W tym roku wielki finał The Tall Ships Races odbędzie się w Szczecinie już po raz trzeci! Od 5 do 8 sierpnia zagości tu magiczny morski klimat, setki jednostek, miliony odwiedzających i niezliczona moc atrakcji, a całe miasto znów zamieni się w żeglarską stolicę Europy.
Historia TTSR
Regaty i zloty żaglowców odbywają się w Europie od kilkudziesięciu lat. Pomysł wyścigów statków żaglowych zrodził się w Anglii na początku lat 50. XX w. W ten sposób próbowano uratować „białe ptaki oceanów" wypierane ze szlaków handlowych przez statki parowe. Pierwsze regaty rozegrano w 1956 r. pod patronatem księcia Edynburga, a na trasie z angielskiego Torbay do Lizbony ścigało się 21 żaglowców. Niektóre z nich, jak norweskie: „Christian Radich" i „Soerlandet" czy szwedzkie: „Falken" i „Gladan", pływają do dzisiaj. Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego w The Sail Training Association (STA) - brytyjskie Stowarzyszenie Szkolenia pod Żaglami.
Tak też narodziła się idea „sail training" - edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych oraz regat i zlotów. Kiedy w 1972 r. sponsorem imprezy został producent szkockiej whisky z wizerunkiem „Cutty Sark" - najpiękniejszego i najszybszego klipra herbacianego XIX w., przyjęła nazwę „The Cutty Sark Tall Ships Races". Polski udział w „Cutty Sark" - popularnie zwanych „Operacją Żagiel", zaczął się od zwycięstwa „Daru Pomorza" w 1972r. Dwa lata później, pierwszy raz w historii, gospodarzem zakończenia wyścigów została Polska i Gdynia - macierzysty port żaglowca. Najwyższe trofeum regat - srebrną statuetkę „Cutty Sark", przyznawane za „tworzenie klimatu dla międzynarodowego porozumienia", zdobyły polskie żaglowce: ORP „Iskra" w 1989r i dziesięć lat później - „Pogoria". A w latach: 1994 i 2001 najszybszym wśród największych był „Dar Młodzieży". Armada startująca w „The Cutty Sark Tall Ships Races" gościła jeszcze trzykrotnie w Polsce - w latach: 1992 i 2003 w Gdyni oraz w 2000r. w Gdańsku.
Regaty i zloty to wielkie święto żeglarzy - zwłaszcza młodych, bo przepisy wymagają, aby połowa załogi była w wieku 15-25 lat. Dla międzynarodowej braci otwierają się miasta, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. Bo jest to wyjątkowa okazja do poznania tradycji, poczucia klimatu pracy oraz życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, przeżywających dzisiaj swój renesans. „Poczuć wiatr w żaglach" można również śpiewając szanty, słuchając „morskich opowieści" czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty. Od wiosny 2002 r. organizację regat i zlotów, wraz z ich ideą „sail training", tradycją i formułą, przejęło od Sail Training Association, nowe stowarzyszenie Sail Training International (STI).
A w 2003 r., po 30 latach, zakończyła się współpraca sponsorska z producentem whisky i po raz ostatni regaty wielkich żaglowców nosiły nazwę „The Cutty Sark Tall Ships Races" oraz logo z sylwetką sławnego klipra. W 2004 roku odbywały się już pod nazwą „The Tall Ships Races". Sponsorem głównym na lata 2004 - 2006 została Antwerpia - port, miasto i region, a nowe logo, wraz z organizatorem STI, tworzą teraz gospodarze kolejnych etapóa Antwerpia. W 2006 roku regaty „The Tall Ships Races" świętowały 50 - te urodziny, a rok później po raz pierwszy w historii ich finał odbył się w Szczecinie. Miasto jest partnerem STI przy organizacji regat w latach 2010 - 2013.


powrót

Kopiowanie i powielanie treści portalu wymaga zgody redakcji Zapoznaj się z regulaminem

 

Skomentuj powyższy artykuł

  Aby dodać komentarz, zaloguj się
Zamknij okno [x]

REJESTRUJ

ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA?

E-mail:

REDAKCJA SAILPORTAL.PL

bluefin"at"interia.pl

Telefon komórkowy:

+48 601 233 434

Formularz KontaktowyImię i nazwisko
*  E-mail
*  Temat wiadomości
*  Treść wiadomości

* pola obowiązkowe
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka
obrazek